Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto wspiera uczniów i nauczycieli w organizowaniu zdalnej nauki

Kraków wystąpi o środki przyznawane samorządom w ramach konkursu grantowego „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Z dotacji zakupione zostaną tablety dla uczniów. Niezależnie od tego Urząd Miasta Krakowa prowadzi rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy również chcą wesprzeć uczniów sprzętem potrzebnym do nauki.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Centrum Projektów Cyfrowa Polska przeznaczyło 186 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów w ramach projektu „Zdalna szkoła”. Każda gmina i powiat mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.

Z projektu skorzysta również Kraków. Miasto może liczyć na dotację w wysokości 100 tys. zł, która pozwoli na zakup około 100 tabletów. Ponieważ potrzeby są znacznie większe – w Krakowie uczy się ponad 137 tysięcy uczniów – urząd miasta prowadzi też rozmowy z krakowskimi przedsiębiorcami, którzy chcą wyposażyć większe grono uczniów w sprzęt potrzebny do nauki.

Zgodnie z obowiązującym prawem szkoły oraz inne placówki mają prawo do zakupu sprzętu komputerowego ze stawką VAT wynoszącą 0% (art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług). Należy jednak zaznaczyć, że ustawodawca wśród sprzętu komputerowego, który można zakupić ze stawką 0% VAT, wymienia m.in. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, drukarki, zestawy komputerów stacjonarnych, skanery, urządzenia komputerowe dla osób niewidomych, urządzenia do transmisji danych cyfrowych (switche, routery, modemy). Nie przewidział jednak takiej możliwości, jeżeli chodzi o zakup komputerów przenośnych czy tabletów.

W związku z tym prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił się do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z postulatem dotyczącym rozszerzenia powyższego katalogu o taki sprzęt, jak m.in. laptopy, tablety, notebooki, co na obecnym etapie rozwoju cyfryzacji i wprowadzania zdalnego nauczania byłoby rozwiązaniem niezwykle pożądanym.

Brak możliwości zakupu z 0% stawką VAT ograniczy bowiem jeszcze bardziej liczbę zakupionego sprzętu w ramach konkursu grantowego. Gdyby wprowadzono zmiany w ustawie, tylko sam Kraków mógłby zakupić dodatkowo około 20 tabletów więcej w ramach środków przyznawanych w konkursie „Zdalna szkoła”.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat