Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – podsumowanie informacji: 6 kwietnia

Oto podsumowanie najważniejszych informacji dnia:
 

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Zdrowie

 • Aktualnie u 349 osób w Małopolsce wykryto koronawirusa SARS-Cov-2. Siedem osób zmarło, a trzy wyzdrowiały. Obecnie 133 osoby są hospitalizowane, 16227 osób objętych jest kwarantanną, 2453 osoby objęte są nadzorem epidemiologicznym.
 • W nocy z soboty na niedzielę w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie zmarł małopolski „pacjent zero”. O jego śmierci dziś poinformowali lekarze.
 • Fundacja Centrum Praw Kobiet nie zaprzestaje swojej aktywności także podczas epidemii. Pomaga, oferując wsparcie wszystkim kobietom, które tego potrzebują. Oferuje pomoc m.in. pomoc prawną, psychologiczną i socjalną. Fundacja zaprasza do kontaktu telefonicznego, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–18.00: tel. 780 079 988, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej cpk_krakow@cpk.org.pl.
 • Od wtorku, 7 kwietnia ze względu na sytuację związaną z epidemią pacjenci onkologiczni Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zostaną przeniesieni do budynku przy ul. Kopernika 17, w którym na pierwszym piętrze uruchomiona zostanie chemioterapia dzienna. Od środy, 8 kwietnia w tym samym budynku na parterze uruchomiony zostanie oddział stacjonarny.

Miasto

 • Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę przed bazyliką Mariacką na Rynku Głównym. Taką decyzję podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po konsultacji z proboszczem parafii mariackiej.
 • Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa przygotował specjalny informator dla swoich klientów. To dokument, który w prosty sposób opisuje możliwości zdalnego kontaktu z magistratem i załatwiania poszczególnych spraw administracyjnych.

Komunikacja

 • Miasto uruchomiło specjalne linie autobusowe, które dowożą personel szpitalny oraz pracowników domów pomocy społecznej do najważniejszych ośrodków w Krakowie. Od poniedziałku kursuje 10 specjalnych autobusów, które są przeznaczone wyłącznie dla pracowników szpitali oraz domów pomocy społecznej.
 • MPK SA w Krakowie, w trosce o bezpieczeństwo pasażerów i prowadzących, rozpoczęło testy dezynfekcji tramwajów i autobusów przy użyciu lamp ultrafioletowych. Takiemu procesowi zostało poddanych kilka różnych typów tramwajów i autobusów.
 • We wtorek, 7 kwietnia drogowcy pojawią się na ul. Opolskiej. W ciągu dnia poprawią stan nawierzchni na lewym pasie jezdni – na odcinku od ul. Pleszowskiej do ul. Prądnickiej (w kierunku Nowej Huty).
 • Od środy kolejne wzmocnienia linii aglomeracyjnych. Zmienią się rozkłady linii aglomeracyjnych nr 215, 225, 227, 237 i 244.

Biznes

 • Nie powstają nowe filmy, seriale, etiudy, dokumenty. Bez pracy zostali reżyserzy, producenci, kierownicy produkcji, specjaliści wyszukujący najlepsze lokacje na zdjęcia. By zbadać, jak duża jest skala problemu i jak można pomóc branży audiowizualnej, w poniedziałek odbyła się specjalna telekonferencja z jej przedstawicielami.

Bezpieczeństwo

 • Małopolska policja podsumowała weekendowe działania w Krakowie. Pouczono ponad 1000 osób, w przypadku poważniejszych naruszeń wystawiono 53 mandaty i skierowano 10 wniosków o ukaranie do sądu. W przypadku rażących naruszeń obowiązujących przepisów na wniosek policji Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Krakowie ukarał kilka osób karami pieniężnymi w wysokości 10 i 12 tys. zł.

Edukacja

 • Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Łączności oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie dołączyli do akcji drukowania przyłbic medycznych na drukarkach 3D. Przyłbice drukują też studenci i wykładowcy AGH i Politechniki Krakowskiej. Natomiast pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 szyją maseczki.

Kultura

 • Teatr Groteska dokładnie przed miesiącem – jako pierwszy w Krakowie – przeniósł swoją aktywność do internetu i zaproponował najmłodszym widzom codzienne spotkania ze sztuką. Czwarty, przedświąteczny, tydzień w sieci teatr rozpoczął otwartym konkursem „Gramy dla Groteski”. Organizatorzy zachęcają dzieci do tworzenia własnych spektakli teatralnych, teatrzyków kukiełkowych, krótkich inscenizacji w domu, a następnie uwiecznienia ich na filmie i przesłania nagrania do teatru.
 • Krakowskie centra i domy kultury dostosowały swoją działalność do warunków, jakie wymusiły ograniczenia związane z epidemią. Poszczególne instytucje proponują liczne aktywności dostępne on-line. Warto śledzić ich profile w mediach społecznościowych i korzystać z różnorodnej, ciekawej oferty.

Inne

 • „Uśmiech przez telefon” to nowa akcja pracowników Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Starają się oni utrzymywać kontakt ze starszymi mieszkańcami Nowej Huty, którzy obok pomocy w załatwianiu spraw codziennych potrzebują rozmowy z drugim człowiekiem.
 • Jeśli tylko masz w domu kawałek materiału, możesz uszyć sobie i swoim bliskim maseczki ochronne. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z filmiku instruktażowego Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta przygotowanego w ramach akcji #zostańwdomu po nowohucku.
pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-06
Data aktualizacji: 2020-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat