Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

O maestro Pendereckim w Krakowskim Forum Kultury

Krakowskie Forum Kultury (Domowej) przygotowało wiele aktywności dla wszystkich swoich odbiorców bez wychodzenia z domu. Jednym z nowym przedsięwzięć jest cykl zatytułowany „Mistrz Penderecki”, poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi, Krzysztofowi Pendereckiemu.

Fot. Bruno Fidrych
Bruno Fidrych

Cykl jest sposobnością, by przybliżyć muzykę i postać kompozytora od nieco innej strony, w szerszym kontekście, nie zawsze powszechnie znanym – stąd podtytuł cyklu: „10 ciekawych, a nie zawsze znanych, utworów Krzysztofa Pendereckiego. Krótki przewodnik po twórczości kompozytora".

Utwory Krzysztofa Pendereckiego były zamawiane i prawykonywane na całym świecie, wybrzmiewały na największych festiwalach i koncertach, w interpretacjach najwybitniejszych śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów. Ale kto wie o tym, że kompozytor tworzył także muzykę do filmów animowanych dla dzieci, muzykę do spektakli teatralnych czy utwory elektroniczne? Cykl w KFK to opowieść o dziesięciu różnych kompozycjach Krzysztofa Pendereckiego otwiera świat jego muzyki, nie zawsze tak znanej.

Cykl rozpoczęto 2 kwietnia utworem Polskie Requiem. Utworem – nieco na przekór podtytułowi cyklu – bardzo znanym, ale nie można było inaczej: 2 kwietnia to zarówno rocznica śmierci papieża Jana Pawła II (któremu Penderecki dedykował jedną z części Requiem), jak i dzień ostatniego pożegnania samego kompozytora… Druga odsłona cyklu – także już dostępna na naszych stronach – prezentuje z kolei chyba najmniej znaną część działalności artystycznej kompozytora, a mianowicie muzykę do animacji.

Dalsze odcinki cyklu publikowane będą w kolejnych dniach kwietnia. Znajdziemy je na Facebooku Krakowskiego Forum Kultury w sekcji notatki oraz na stronie internetowej w zakładce #MistrzPenderecki.

 

Krzysztof Penderecki Krakowskie Forum Kultury

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat