Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jarmark Świętojański w 2020 roku odwołany

Tegoroczna edycja Jarmarku Świętojańskiego została odwołana. Decyzję podjęli wspólnie Krakowskie Biuro Festiwalowe i koordynatorzy programowi wydarzenia Róża i Mariusz Wollny w związku z kolejnymi regulacjami władz centralnych oraz samorządowych dotyczącymi imprez kulturalnych i zgromadzeń.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

KBF organizuje Jarmark Świętojański nieprzerwanie od 2009 roku. W roku 2020 u stóp Wawelu miała się odbyć jedenasta odsłona wydarzenia. Niestety, coraz poważniejsza sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawiła, że organizacja tegorocznego Jarmarku już od kilku tygodni stała pod znakiem zapytania.

W związku z obecną sytuacją w Polsce, bazując na decyzjach dotyczących organizacji imprez kulturalnych, masowych oraz zgromadzeń, które wprowadzono w związku z prewencją wobec koronawirusa SARS-Cov-2, organizatorzy postanowili odwołać planowany na połowę czerwca Jarmark Świętojański 2020.

– Jarmark Świętojański od lat gromadził u stóp Wzgórza Wawelskiego tysiące krakowian i turystów, którzy dzięki naszej współpracy z rzemieślnikami, rekonstruktorami i prawdziwymi pasjonatami pozwalali nam przenieść się do zamierzchłych czasów. W tym roku nie będzie to możliwe. Najważniejsze jest dla nas Państwa zdrowie i bezpieczeństwo – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

– Jestem pewna, że tradycja, którą jarmarcznicy kultywują od lat przetrwa i zobaczymy się na jarmarku w 2021 roku. Spotkanie oko w oko z sokolnikiem oraz udział w orszaku, który przemierza Kraków jest niepowtarzalnym przeżyciem, dlatego już teraz warto czekać na kolejną edycję tego wyjątkowego w skali całej Polski wydarzenia – zaprasza.

–  Nadeszła taka pora, że musimy podjąć bardzo trudną decyzję. Decyzję wymuszoną przez zarazę, a tym samym obostrzenia rządowe, administracyjne i konieczność przesunięcia środków finansowych na ratowanie naszego zdrowia. Słowem: decyzję o przesunięciu XI Jarmarku Świętojańskiego na rok przyszły. To smutne, że nie spotkamy się w czerwcu na bulwarze Czerwieńskim, ale mamy nadzieję na osobiste przyszłoroczne spotkanie pod Wawelem. Tymczasem życzymy Wam dużo zdrowia - przekazali Róża i Mariusz Wollny, pomysłodawcy i koordynatorzy programowi Jarmarku Świętojańskiego.

Mamy szczerą nadzieję, że już za rok wszyscy spotkamy się nad brzegiem Wisły i znów będziemy mogli cieszyć się wspólnym uczestnictwem w Jarmarku Świętojańskim. Do zobaczenia!

Więcej informacji o Jarmarku Świętojańskiego na stronie internetowej jarmarkswietojanski.eu oraz profilu wydarzenia na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat