Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyłączono przyciski na przejściach dla pieszych

Od soboty, 4 kwietnia nie ma konieczności naciskania przycisków na przejściach dla pieszych. To zastosowanie zostało wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo krakowian, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa – informuje Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

– Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu w ostatnich dniach poczynił szereg prac, mających na celu ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności naciskania przycisków dla pieszych w ciągu dnia. Z uwagi na kolejne apele odnośnie ujednolicenia zasad i wyłączenia wszystkich przycisków na sygnalizacjach świetlnych, przychylono się do tych wniosków – mówi Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Wprowadzono następujące rozwiązania:

  • sygnalizacje na niektórych przejściach dla pieszych zostały wyłączone (lista została uzgodniona z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji). Przy wyborze przejść kierowano się m.in. natężeniami ruchu, długością przejść i natężeniem ruchu pieszych przy obecnych uwarunkowaniach
  • pozostałe sygnalizacje mają włączane cykliczne przejścia – tam, gdzie było możliwe szybkie przeprogramowanie, rozwiązanie zostało wprowadzone na programach dostosowujących się do warunków ruchu. Pozostałe sygnalizacje świetlne zostały przełączone na programy stało-czasowe, czyli włączające sygnały na całym skrzyżowaniu tak samo w każdym cyklu (będą jednak mogły się zmieniać w ciągu doby).

Co ważne, programy dostosowujące się do warunków ruchu zostały wprowadzane w pierwszej kolejności tam, gdzie funkcjonuje priorytet dla pojazdów komunikacji zbiorowej, aby jej funkcjonowanie było możliwie najmniej zakłócone. Z uwagi na zaobserwowane tendencje większych prędkości kierujących pojazdami i wzrost ciężkości wypadków od czasu spadku natężeń ruchu drogowego, aby nie obciążać dodatkowo służby zdrowia w tym newralgicznym okresie, nie przewiduje się obecnie wyłączania sygnalizacji na skrzyżowaniach.

Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarząd Dróg Miasta Krakowa wprowadził wszystkie powyższe rozwiązania i dzięki temu, nie ma już konieczności przyciskania przycisków dla pieszych.

Nie zmienia to faktu, że działania mające na celu optymalizowanie wprowadzonych rozwiązań w ramach możliwości technicznych będą dalej podejmowane przez Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Przypominamy, że w Krakowie nie stosuje się przycisków sensorycznych, które często musi się naciskać jedynie dłonią. W zamian stosowane są przyciski mechaniczne, które bez problemu można nacisnąć np. palcem, dłonią, łokciem, ramieniem i nieważne, czy w rękawiczce, przez bluzę, kurtkę, itp.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-04-04
Data aktualizacji: 2020-04-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź