Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szkoły pomagają medykom

Uczniowie i nauczyciele krakowskich szkół włączyli się w pomoc medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Szyją i drukują sprzęt pierwszej potrzeby: maseczki ochronne i przyłbice. Setki sztuk, które powstały w pracowniach Zespołu Szkół Łączności, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, trafiły już do lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia.

Fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczego nr 1

W Zespole Szkół Łączności urządzenia nie stoją bezczynnie. Uczniowie i nauczyciele będący pasjonatami druku 3D, postanowili wykorzystać przerwę od zajęć w pracowniach, aby wspomóc lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia. W ostatni czwartek marca dołączyli do akcji drukowania przyłbic medycznych. Dzięki wspólnej pracy uczniów i nauczycieli, studentów i pracowników AGH oraz indywidualnych wolontariuszy w ciągu kilku dni udało się wydrukować, złożyć i dostarczyć personelowi medycznemu 565 przyłbic. Gotowych jest już kolejnych 275 sztuk.

 

Z kolei w pracowni druku 3D i sali montażowej w II Liceum Ogólnokształcącym pracownicy administracji szkoły drukują elementy nośne do przyłbic ochronnych. Do dyspozycji mają 11 drukarek 3D. Chcą na nich przygotować co najmniej 1000 sztuk.

Spontaniczną akcję zorganizowali pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Nauczyciele szkoły branżowej, która kształci m.in. w krawiectwie, skorzystali z dostępnych maszyn i w ciągu jednego dnia uszyli 350 maseczek dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

– W normalnych warunkach nasi uczniowie uczą się krawiectwa w pracowni. Teraz, gdy przebywają w domach, a nauczyciele uczą ich zdalnie, maszyny w pracowni stoją bezużyteczne. Postanowiliśmy więc zabrać się do pracy, oczywiście przy zachowywaniu wszelkich środków ostrożności i odpowiedniego dystansu – mówi dyrektor SOSW nr 1 Jarosław Statek.

Materiały do wykonania maseczek zapewniło Stowarzyszenie „Wielkie Serce”, które na co dzień wspiera młodzież uczącą się w ośrodku.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat