Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Pamiętacie swoje ulubione książki z dzieciństwa? Które tytuły, bohaterów, autorów czy ilustratorów lubią najbardziej Wasze dzieci? Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest już od ponad pół wieku. Święto przypada 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Wspólna półka z #MOCAKonline

Z tej okazji Muzeum MOCAK zaprasza do akcji „Wspólna półka”, czyli stworzenia wirtualnej półki z książkami, na którą trafią ulubione pozycje z literatury dziecięcej. Książkę może polecić każdy, niezależnie od wieku, chociaż organizatorzy tej inicjatywy oczywiście szczególnie liczą na rekomendacje dzieci. Zgłoszone propozycje zostaną opublikowane w formie postów do wydarzenia, które pojawi się na profilu muzeum na Facebooku. Książki, które zbiorą największą liczbę reakcji i będą cieszyć się największym powodzeniem, zostaną uwzględnione podczas planowania kolejnych warsztatów dla dzieci w cyklach „Aktywne czytanie” i „Zabawy z książką”, a także w ramach zakupów do księgozbioru Biblioteki MOCAK-u. Więcej informacji tutaj.

Czytanie na drugie śniadanie

Przypominamy, że młodym czytelnikom proponowane są także różne ciekawe inicjatywy realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (KMLU). Teraz, kiedy dzieci spędzają mnóstwo czasu w domu, mogą regularnie uczestniczyć w „Czytaniu na drugie śniadanie”. Od poniedziałku do piątku o godz. 9.30 znane i lubiane osoby czytają i prezentują dzieciom różne ciekawe książki. Żeby sprawdzić, jaką lekturę wybrał na przykład Michał Rusinek, Grzegorz Kasdepke, Joanna Olech, Maciej Wojtyszko, Sylwia Chutnik czy Wojciech Widłak, wystarczy wejść na profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Materiały publikowane w tym cyklu dostępne są także na profilu Krakowskiego Biura Festiwalowego - operatora programu KMLU oraz na kanale KBF na platformie YouTube.

Uzupełnij swoje półki z krakowskimi księgarniami i antykwariatami

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci może być też dobrą okazją do wzbogacenia domowej biblioteczki lektur przeznaczonych do najmłodszych (i nie tylko). Przy okazji można wesprzeć lokalny rynek księgarski, który mocno odczuwa ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Zakupy on-line w krakowskich księgarniach i antykwariatach pomogą im przetrwać. Więcej informacji o akcji „Wspieraj krakowskie księgarnie on-line”.

Śledź propozycje instytucji kultury

Zapraszamy także do śledzenia stron internetowych i profili wszystkich krakowskich instytucji kultury. Wiele z nich proponuje najmłodszym różne ciekawe i rozwijające aktywności, w których można brać udział bez wychodzenia z domu. Książki i literatura często zajmują w tych propozycjach ważne miejsce. O ofercie poszczególnych instytucji piszemy w zakładce Kultura.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat