Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Studenci AGH drukują przyłbice dla lekarzy

Nie chcą siedzieć bezczynnie, dlatego włączyli drukarki 3D i wytwarzają przyłbice ochronne dla lekarzy i personelu medycznego krakowskich szpitali. Studentom z grupy „Przyłbica dla Medyka – AGH” może pomóc każdy, m.in. poprzez finansowe wsparcie zakupu niezbędnych do produkcji materiałów.

Fot. Przyłbica dla Medyka - AGH
Przyłbica dla Medyka - AGH

Studenci AGH wraz ze swoim opiekunem, mgr. inż. Jackiem Wesołem, postanowili wyjść naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na środki ochronne dla lekarzy walczących z koronawirusem. Od kilku dni na swojej macierzystej uczelni na drukarkach 3D robią przyłbice ochronne dla szpitali zakaźnych.

Teraz to już działanie na masową skalę. Studenci zmontowali i rozesłali 520 sztuk (339 zostało złożonych w jeden dzień). Ogromną część wydruków dostarczyło środowisko krakowskich drukarzy. Produkcja nadal trwa, ponieważ zapotrzebowanie szacuje się na około 50 tysięcy. Obecnie pracuje już ponad 30 drukarek, a do walki przyłączają się nowe osoby.

Studentom zapału do pracy nie brakuje, ale aby mogli ją kontynuować, potrzebują finansowego wsparcia. Muszą kupić niezbędne materiały: folie PET, którą docinają i przerabiają na szybki do przyłbic, gumy pasmanteryjne, które służą do zamocowania maski na głowie medyka, worki strunowe na wytworzone produkty, rękawiczki i maseczki dla ich bezpieczeństwa, płyny do dezynfekcji, a także wydatki związane z transportem.

Każdy, kto chce im pomóc, niezbędne informacje o sposobie przekazania wsparcia znajdzie na ich profilu na Facebooku. Do projektu można także dołączyć osobiście – ze swoją domową drukarką 3D lub poprzez pomoc przy składaniu i pakowaniu produktu.

 

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat