Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bajki w cyklu „Czytanie na drugie śniadanie”

Sposób na nudę dla najmłodszych? Znani krakowscy twórcy czytają bajki dla dzieci w ramach akcji #zostańwdomu.

Olga Pohl

Fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe

Trudny czas związany z koronawirusem zmusił wielu z nas  do zmiany stylu życia. Jedni pracują zdalnie, pozostali szukają dla siebie zajęć. Do tego dochodzą obowiązki domowe, gotowanie, pranie, czy drobne naprawy. Dzieci otrzymały swoje zadania domowe lub lekcje w formie zdalnego nauczania, o które też należy zadbać.

Na pewno każdy z nas próbuje odnaleźć się w tej nowej i stresującej sytuacji najlepiej, jak potrafi. Dzieci także mogą być narażone na stres. W odpowiedzi Kraków Miasto Literatury UNESCO stworzyło serię filmików „Czytanie na drugie śniadanie”, na których znane postaci krakowskiej kultury czytają ciekawe bajki i opowiadania. Codziennie od poniedziałku, do piątku o godz. 9.30  jest udostępniany nowy filmik na profilach facebookowych Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Krakowskiego Biura Festiwalowego, a także na kanale KBF na platformie YouTube.

Filmiki trwają od sześciu do dziewięciu minut. Bajki czytają znane osoby, takie jak Michał Rusinek, Joanna Olech, Maciej Wojtyszko, Sylwia Chutnik, Wojciech Widłak. Aż przyjemnie słuchać i oglądać, jak nasi twórcy angażują się w realizowane projekty kulturalne, które pomagają nam spokojniej, ale też kreatywniej uporać się z tą nową sytuacją. Każde nagranie jest na stałe dostępne na wspomnianych serwerach. Można je odtwarzać po kilka razy i wybierać nasze ulubione bajki.

Siedzenie w domu nie musi wiązać się z  nerwami rodziców i nudą najmłodszych. Teraz możemy zachęcić dzieci do ciekawego spędzania czasu i zainspirować je do sięgnięcia  po kolejną porcję literatury samodzielnie. Spróbujmy wykorzystać ten czas na rozwijanie naszych zainteresowań i pogłębianie więzi rodzinnych.


Olga Pohl – studentka Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tekst powstał w ramach współpracy Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ (przedmiot: dziennikarstwo kulturalne) z redakcją Magicznego Krakowa.

pokaż metkę
Autor: OLGA POHL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-31
Data aktualizacji: 2020-03-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź