Za zasługi we wspieraniu działań samorządu

Z okazji obchodzonego w tym roku 30-lecia samorządu 22 stycznia Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia medalu pamiątkowego 30-lecia odrodzenia samorządu. Projekt uchwały w tej sprawie złożył Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Za zasługi we wspieraniu działań samorządu
Fot. Magdalena Bartlewicz

Medal zostanie wybity w liczbie 200 sztuk. Będzie wręczany przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa osobom i instytucjom z kraju i zagranicy, zasłużonym dla wspierania działań samorządu lokalnego Miasta Krakowa w ciągu ostatnich 30 lat.

– Trzydziestolecie odrodzenia samorządu to bardzo ważna rocznica – rocznica odzyskania przez Polaków wpływu na losy ich małych ojczyzn. Z tego właśnie powodu powinniśmy ją uczcić. Stąd moja inicjatywa ustanowienia medalu 30-lecia odrodzenia samorządu. Odbudowa struktur samorządu rozpoczęła się od wolnych wyborów do Rady Miasta Krakowa, chcemy podkreślić i pokazać jej 30-letni dorobek, a jednocześnie uhonorować osoby i instytucje, które samorząd lokalny wspierały – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Medalem pamiątkowym jest krążek o średnicy 95 mm wykonany z metalu w kolorze srebrzonego brązu. Na awersie znajduje się napis „30 lat odrodzonego samorządu Krakowa”, a w otoku – wstęga rozgraniczona dwiema pięcioramiennymi gwiazdami z umieszczonymi na górze datami „1990” i „2020” rozdzielonymi pięcioramienną gwiazdą i z herbem Krakowa na dole wstęgi. Każda z gwiazd upamiętnia jedną dekadę działania odrodzonego samorządu. Na rewersie widnieją: w centrum stojąca bogini Atena, jako symbol samorządności miejskiej i demokracji, po jej prawej stronie, z tyłu – wzbijająca się do lotu sowa, symbol wiedzy i mądrości, po lewej stronie – kościół Najświętszej Marii Panny w Krakowie z widocznymi charakterystycznymi dla miasta wieżami. U stóp postaci i budynku znajdują się liście laurowe służące do wykonania wieńca – symbolu wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia.


dwutygodnik

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Ewelina Garbacka-Kalemba
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także