Komunikat archiwalny

Budżet obywatelski: złóż fiszkę i zweryfikuj pomysł

Od 1 kwietnia będzie można składać propozycje projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przyszli wnioskodawcy, którzy już teraz udzielają się w facebookowych grupach w ramach „Wspólnych projektów Budżetu Obywatelskiego 2020”, mają szansę zweryfikować swoje pomysły zanim oficjalnie zarejestrują je w bazie. Aby to zrobić, wystarczy do 29 marca wypełnić fiszkę projektową i przekazać ją Ambasadorowi Lokalnej Partycypacji.

Budżet obywatelski: złóż fiszkę i zweryfikuj pomysł
Fot. Magiczny Kraków

W czasie epidemii wywołanej koronawirusem harmonogram Budżetu Obywatelskiego nie zmienił się, choć zmodyfikowane zostały metody pracy zainteresowanych złożeniem wniosków. Zamiast spotkań z ekspertami i maratonów pisania projektów, dyskusje przeniosły się do sieci. – W ramach „Wspólnych projektów 2020” działa 18 grup dyskusyjnych na Facebooku, gdzie mieszkańcy mogą wypowiadać się o potrzebach swojej dzielnicy, przedstawiać własne pomysły i dyskutować na temat propozycji innych grupowiczów. Praca nad propozycjami zadań odbywa się we współpracy z Ambasadorami Lokalnej Partycypacji. W dyskusji może wziąć udział każdy mieszkaniec Krakowa, wystarczy dołączyć do jednej z grup na Facebooku dotyczącej wybranej dzielnicy – tłumaczy Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i zdrowia UMK.

To ostatni dzwonek, aby pomysł, który chcemy złożyć do Budżetu Obywatelskiego, poddać wcześniejszej weryfikacji urzędników. Żeby to zrobić, wystarczy zamieścić opis pomysłu na projekt w Budżecie Obywatelskim w formie postu na fejsbukowej grupie „Wspólnych projektów” do 28 marca 2020 r. Lista wszystkich grup dostępna jest tutaj. W grupie pomysł poddawany jest dyskusji i ewentualnym zmianom. Potem wystarczy wypełnić prostą fiszkę, w której krótko opiszemy pomysł i wysłać ją do Ambasadora Lokalnej Partycypacji w swojej dzielnicy. Termin składania fiszek mija 29 marca. W kwietniu do autorów fiszek trafi informacja zwrotna od jednostek weryfikujących. Po jej otrzymaniu i uwzględnieniu będzie można już oficjalnie złożyć wniosek do BO.

Przypomnijmy – w tym roku pula środków na Budżet Obywatelski to 32 mln zł: 6,4 mln zł na zadania ogólnomiejskie, a reszta na dzielnicowe.

Pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także