By Kraków mógł się rozwijać w sposób zrównoważony - wywiad z radnym Andrzejem Hawrankiem

O rozwiązaniach, które utrudnią funkcjonowanie budżetu obywatelskiego, konsultacjach w sprawie zagospodarowania stadionu Wisły oraz o tym, czy koronawirus wpłynie na finanse miasta, z radnym Andrzejem Hawrankiem rozmawia Błażej Siekierka.

By Kraków mógł się rozwijać w sposób zrównoważony - wywiad z radnym Andrzejem Hawrankiem
Fot. Jan Graczyński

Rada Miasta przegłosowała spore zmiany w budżecie obywatelskim. Zadecydowano, że od przyszłego roku realizować będzie można tylko zadania jednoroczne, a 80 proc. całej kwoty na BO będzie przeznaczona na zadania dzielnicowe. Na zadania ogólnomiejskie przypadnie 20 proc. Pan był przeciwnikiem tych zmian. Dlaczego?

Andrzej Hawranek: Tego typu rozwiązania po pierwsze spowodują duże utrudnienia w funkcjonowaniu budżetu obywatelskiego. Po drugie uniemożliwią realizację większych projektów, które chcieliby realizować mieszkańcy – projektów wymagających większych środków. A po trzecie wyeliminują pewne projekty z realizacji. Szacujemy, że 70–80 proc. projektów nie da się zrealizować w systemie jednorocznym. Wiem, że są pewne wymogi ustawowe, na które powoływał się Urząd Miasta Krakowa oraz zwolennicy tego typu rozwiązań. Zwracam jednak uwagę na fakt, że wymogi te zostały wprowadzone trzy lata temu, a jak do tej pory nikt nie kwestionował sposobu realizacji przez Kraków budżetu obywatelskiego. Są miasta w Polsce, które nadal umożliwiają realizację zadań wieloletnich i nikt tego nie kwestionuje. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa po przegłosowaniu regulaminu budżetu obywatelskiego wysłał pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która ma się wypowiedzieć wiążąco, jak należy te zapisy interpretować. Klub Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska przygotował projekt rezolucji do władz centralnych, w którym apelujemy o to, by zmienić zasady dotyczące zadań jednorocznych w budżecie obywatelskim. Uważamy, że jest to duże ograniczenie budżetu obywatelskiego.

Radni podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących sposobu modernizacji stadionu Wisły Kraków oraz zagospodarowania obszaru wokół tego obiektu. Czy to oznacza, że na stadion miejski przy Reymonta zostaną przeznaczone nowe środki?

AH: Sposób realizacji inwestycji pn. „Budowa Stadionu im. Henryka Reymana” jest klasycznym przykładem tego, jak nie należy realizować inwestycji. Zadajemy sobie pytanie: co dalej? Ciężko mi wyobrazić sobie scenariusz zmierzający do wyburzenia tego obiektu, proponowany przez niektórych radnych. Stanęliśmy przed dylematem, jak doprowadzić do tego, by obiekt ten był bardziej funkcjonalny niż do tej pory. Z tym niestety wiąże się konieczność wydania kolejnych środków. Dlatego jako Klub KO złożyliśmy projekt uchwały w sprawie konsultacji, którego byłem autorem – chcemy, by były to ostatnie pieniądze przeznaczone na ten stadion. I by zostały wydane zgodnie z wolą mieszkańców.

Czy z punktu widzenia budżetu koronawirus może siać zniszczenie w finansach miejskich?

AH: Kraków nie jest samotną wyspą. Funkcjonujemy w pewnym otoczeniu – zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Świat jest tak zglobalizowany, że te zależności są bardzo silne. Gdyby finanse miasta zależały tylko od jego władz, byłbym spokojny – są w dobrym stanie i nie są zagrożone. Natomiast otoczenie jest niepewne ze względu na to, że koronawirus powoduje zawirowania w wielu gospodarkach świata, w polskiej również. Dlatego zapewne dotknie to także Krakowa. Skutki odczujemy na pewno, pytanie tylko, w jakiej skali.

Jakie są Pana priorytety jako przewodniczącego Komisji Budżetowej?

Zapewnienie stabilności finansów Miasta oraz tego, by Kraków mógł się rozwijać w sposób zrównoważony. By nie doszło do sytuacji, w której brakuje na coś pieniędzy i musimy podejmować radykalne decyzje naprawcze.


Andrzej Hawranek - przewodniczący klubu radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta Krakowa, pracuje również w komisjach: Infrastruktury; Sportu i Kultury Fizycznej oraz Głównej

dwutygodnik

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także