Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Finansowy zastrzyk dla szpitali na walkę z koronawirusem

880 000 zł – taką kwotą wspomaga dodatkowo Kraków dwa miejskie szpitale – im. S. Żeromskiego i im. G. Narutowicza. Pieniądze zostaną przeznaczone na niezbędne zakupy bieżące i sprzętowe, które pomogą placówkom skutecznie walczyć z koronawirusem.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe Miasto przeznaczyło dla „Żeromskiego” dotację w wysokości 300 tys. zł. Umowa została zawarta w tym tygodniu. Środki te pozwolą sfinansować wykonanie podjazdu dla karetek do oddziałów zakaźnych dla dorosłych i dla dzieci, który umożliwi transport pacjenta zakażonego lub z podejrzeniem zakażenia bezpośrednio do wydzielonej części oddziałów bez kontaktu z innymi pacjentami. W najbliższych dniach zostanie zawarta umowa, na mocy której z budżetu miasta szpital dostanie jeszcze 80 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie Oddziałów Zakaźnych w sprzęt informatyczny umożliwiający przekazywanie danych i raportów dotyczących przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 oraz przeprowadzanie telekonferencji oraz niezbędnego oprogramowania.

Drugi miejski szpital może liczyć na 500 tys. zł z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. „Narutowicz” będzie mógł kupić jednorazowy sprzęt, w tym: okulary, gogle ochronne, fartuchy, skafandry, maski z filtrem, rękawice ochronne, przyłbice, ochraniacze na obuwie, serwety, czepki, środki do dezynfekcji.

Szpital im. Żeromskiego dostał już także wsparcie od wojewody małopolskiego w wysokości 979 315 zł. Część tych środków już uruchomiono. 486 275 zł przeznaczono na zakupy jednorazowego sprzętu, w tym: okulary, gogle ochronne, fartuchy, skafandry, maski z filtrem, rękawice ochronne, przyłbice, ochraniacze na obuwie, serwety, czepki, środki do dezynfekcji, laryngoskopy, pulsoksymetry, termometry, aparaty do mierzenia ciśnienia, pojemniki do wymazów. 493 040 zł z otrzymanej dotacji pokryje zakupy inwestycyjne: kardiomonitory, aparat do hemofiltracji, respiratory transportowe, wózki reanimacyjne z wyposażeniem.

Z kolei Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o możliwości dofinansowania ze środków Unii Europejskiej (w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) zakupu sprzętu niezbędnego do zwalczania Sars-cov-2 dla „Żeromskiego”. Nieco ponad 500 tys. zł pozwoli szpitalowi nabyć m.in. pompy infuzyjne, przenośny aparat USG do badania klatki piersiowej, pulsoksymetry, kardiomonitory, aparaty USG i bronchoskop. Szpital będzie zamawiał sprzęt w najbliższych dniach.

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat