Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pomoc dla seniorów, samotnych i osób z niepełnosprawnościami

Wolontariusze współpracujący z miastem pomogą samotnym, seniorom i osobom z niepełnosprawnościami zrobić zakupy, wyprowadzić psa, czy też załatwić sprawy, które wymagają wyjścia z domu.

Fot. pixabay.com

Krakowscy seniorzy, którzy w związku ze stanem epidemii, nie powinni opuszczać domu i nie mają możliwości skorzystania z pomocy bliskich lub sąsiadów, mogą zadzwonić do jednego z 42 lokalnych Centrów Aktywności Seniorów z prośbą o zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy pomoc w innych sprawach, wymagających wyjścia z mieszkania. Uruchomione zostały także specjalne telefony, gdzie potrzebę tego rodzaju pomocy mogą zgłosić osoby z niepełnosprawnościami.

  • Seniorzy proszeni są o kontakt z Centrami Aktywności Seniorów. Wykaz CAS-ów wraz z numerami telefonów dostępny jest tutaj.
  • Zgłoszenia od osób z niepełnosprawnościami są zbierane pod numerami telefonu: 12 616 52 93 oraz 12 616 52 83.

Telefony są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00, a pomoc jest realizowana do godziny 18.00. Możliwa jest realizacja usługi także w weekendy, po wcześniejszym ustaleniu zakresu pomocy z wolontariuszem.

Koszty zakupów ponosi osoba zgłaszająca potrzebę pomocy.

Osoby, które pomagają w ramach tej inicjatywy, to pracownicy organizacji pozarządowych, koordynatorzy CAS-ów, a także liczna grupa wolontariuszy – mieszkańców naszego miasta, którzy zgłosili się do Urzędu Miasta Krakowa, żeby w tym niełatwym czasie wspierać samotnych, starszych i osoby z niepełnosprawnościami.

Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom objętym pomocą, należy kontaktować się korzystając tylko ze wskazanych numerów telefonów. Pozwoli to na właściwe skoordynowanie działań i wysłanie zweryfikowanego wolontariusza. Pomoc wolontariuszy współpracujących z miastem udzielana jest bezpłatnie.

Przypominamy, że w związku z aktualną sytuacją miasto zapewnia mieszkańcom różne formy pomocy – szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać potrzebne wsparcie, można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-01-14
Data aktualizacji: 2021-01-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat