Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent Krakowa wprowadza program „Pauza”

Prezydent Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie – program „Pauza”.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Poniżej publikujemy treść listu prezydenta Krakowa do przedsiębiorców:

Szanowni Państwo!

Tak jak przypuszczaliśmy, obecna sytuacja jest bardzo ciężka dla wszystkich przedsiębiorców. Nie tylko dla branży turystycznej, ale też właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników.

Wierzę gorąco, że rząd zrealizuje swoje obietnice i zaproponuje kompleksowe rozwiązania chroniące przedsiębiorców.

Jako Kraków nie pozostaniemy jednak bezczynni i w ramach naszych możliwości i kompetencji będziemy starali wprowadzić ulgi i ułatwienia, by w jak największym stopniu pomóc przedsiębiorcom i chronić miejsca pracy w naszym mieście.

Deklaruję, że płatności podatków lokalnych, przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Będzie też możliwość starania się o umorzenie zaległości podatkowych.

Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, będą zwolnieni z czynszów za ten okres.

Zawieszamy też na trzy miesiące pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni.

Podobnie jak w przypadku strefy w centrum miasta, zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych.

Szanowni Państwo!

Liczę na to, że podobne ułatwienia dotyczące odroczenia czy rozłożenia na raty opłat wprowadzą też inne instytucje, przede wszystkich Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także dostarczyciele gazu czy prądu.

Pozostaję w stałym kontakcie z przedstawicielami rządu. Długa lista propozycji, które mogą uchronić branżę turystyczną została przesłana także Ministerstwa Rozwoju. W liście poprosiłem o możliwość zawieszania na pewien czas spłat rat kredytów oraz przygotowanie oferty niskooprocentowanych pożyczek dla przedsiębiorców, którzy najmocniej odczują kryzys. Ufam, że te propozycje zostaną uwzględnione w rządowych decyzjach.

Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-17
Data aktualizacji: 2020-03-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat