Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gospodarowanie odpadami komunalnymi na sesji RMK

W piątek, 20 marca na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa radni zapoznają się z projektem uchwały zmieniającej zasady Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Konieczne do wprowadzenia zmiany są m.in. wynikiem nowych zasad gospodarowania odpadami, regulowanych przez prawo krajowe.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Radni mieli podjąć decyzje w tej sprawie w lutym. Jednak na prośbę mieszkańców i aktywistów miasto wydłużyło czas konsultacji społecznych. Ostatecznie uchwała miała zostać przedstawiona na sesji Rady Miasta Krakowa w połowie marca. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce najbliższe sesje RMK odwołano i na ten moment nie wiadomo, kiedy radni będą mogli normalnie pracować.

Ze względu na to, że musimy się liczyć z gwałtownym wzrostem kosztów wywozu odpadów, na nadzwyczajnej sesji RMK, która odbędzie się w piątek, 20 marca prezydent przedstawi radnym argumenty za pilnym podjęciem decyzji, pozostawiając im decyzję czy zechcą ten projekt rozpatrzyć w tym terminie.

- Rozumiem argument, że w tej sytuacji dyskusja nad sposobem naliczania opłat, a przecież to budziło największe kontrowersje, jest utrudniona – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Dlatego zaproponujemy, by tego teraz nie rozstrzygać, tylko pozostawić stary sposób naliczania opłat, ale zwiększyć stawkę o ok. 20 proc. Pozwoliłoby nam to zapewnić bezpieczeństwo finansowania systemu w sytuacji, gdy trudno przewidzieć rozwój dalszych wydarzeń – zaznacza.

Gdy Rada Miasta Krakowa powróci do normalnego funkcjonowania, miasto wróci do dyskusji, który sposób naliczania opłat jest najlepszy. Konsultacje społeczne odnośnie zasad funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi odbyły się w lutym.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat