Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koronawirus – najczęściej zadawane pytania mieszkańców

Wyjątkowa sytuacja w naszym mieście, wywołana rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rodzi mnóstwo pytań związanych z funkcjonowaniem miasta. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez mieszkańców Krakowa. 13 marca 2020 wprowadzono w całym kraju stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że również w naszym mieście obowiązuje szereg ograniczeń dotyczących swobody poruszania się, zgromadzeń i handlu.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Ma to na celu ograniczyć zakres rozprzestrzeniania się koronawirusa i wzrost zachorowań. Poniżej podajemy najważniejsze decyzje:

  • od niedzieli 15 marca tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni
  • Polacy powracający do kraju muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę domową
  • wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób
  • banki i placówki finansowe pozostają otwarte
  • zawieszono międzynarodowe połączenia lotnicze w ruchu pasażerskim (z wyjątkiem lotów czarterowych do Polski z obywatelami polskimi na pokładzie, powracającymi do kraju)
  • zawieszono kursy pociągów pasażerskich przekraczających granice RP
  • krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie
  • sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte
  • restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza również, że minister zdrowia może ustanowić:

  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
  • obowiązek przeprowadzenia określonych szczepień ochronnych oraz wskazać grupy osób podlegające tym szczepieniom.

Czy zostanie zawieszone działanie Strefy Płatnego Parkowania, aby mieszkańcy mogli korzystać z bezpieczniejszych środków komunikacji i bez przeszkód dojeżdżać do centrum?

Do końca marca zawieszony został pobór opłat i kontrola w strefie parkowania. Ma to ułatwić funkcjonowanie tym osobom, które muszą dojeżdżać do pracy w centrum, a obawiają się jazdy komunikacją miejską oraz tym, którzy opiekują się osobami mieszkającymi w centrum i robiącymi im np. zakupy.

Dlaczego straż miejska nie reaguje, gdy młodzież zamiast siedzieć w domu, przebywa na zewnątrz?

Straż miejska patroluje ulice i place miejskie pod kątem przebywania na nich młodzieży szkolnej i większych skupisk ludzi. Będzie reagować i informować o zasadach bezpieczeństwa, i o tym, żeby nie przebywać na zewnątrz w grupach.

Czy miasto zapewni maseczki ochronne dla krakowian?

Minister zdrowia zapewnia i podkreśla, że maski powinni nosić jedynie chorzy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Według ministra, nie ma potrzeby, by maski nosili zdrowi mieszkańcy.

Dlaczego nie zostały zamknięte toalety miejskie, potencjalne źródło zagrożenia epidemiologicznego?

Miasto nie planuje zamykania toalet, są one na bieżąco utrzymywane w czystości i odkażane, nie stanowią źródła zagrożenia. Wykonawca dbający o samoobsługowe toalety w Krakowie zwiększył dwukrotnie częstotliwość dezynfekcji i czyszczenia. Zadeklarował też, że w trosce o wspólne dobro, nie będzie dochodził od Gminy Miejskiej Kraków zwrotów poniesionych dodatkowo kosztów.

Dlaczego nie ma środków dezynfekujących, mydła, papieru toaletowego itd. w galeriach handlowych?

O środki czystości powinien zadbać właściciel obiektów.

Była informacja, że dla bezpieczeństwa pasażerów drzwi w autobusach i tramwajach automatycznie będą otwierane przez kierujących. Dlaczego nie zawsze się tak dzieje i prowadzący nie otwierają drzwi?

MPK zapewnia, że we wszystkich autobusach i większości tramwajów drzwi są otwierane automatycznie. Wszyscy prowadzący zostali poinformowani, że powinni otwierać drzwi. Nie jest to możliwe jedynie w przypadku trzech typów tramwajów, np. tzw. wiedeńczyka – tam wprowadzone specjalne, wydzielone strefy.

Wszystkie urzędy i instytucje zalecają, by wszelkie sprawy załatwiać zdalnie. Nie da się w ten sposób jednak załatwić wymiany starej karty KKM, której ważność się kończy. Co należy zrobić w tym przypadku?

Ważność najstarszych plastikowych kart Krakowskiej Karty Miejskiej, wydawanych przed rokiem 2013, została wydłużona do końca czerwca 2020 roku.

Czy zostanie zmniejszona liczba kursów tramwajów i autobusów? Komunikacją jeździ mniej osób?

Liczba kursów została zmniejszona, na stronie krakow.pl jest informacja o zmianach konkretnych linii.

Kierowców MPK od pasażerów odgradzają specjalne strefy. Co z kontrolerami komunikacji miejskiej? Kontrole stanowią przecież także ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa?

Kontrolerzy zostali wyposażeni w rękawiczki jednorazowe.

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-14
Data aktualizacji: 2020-03-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź