Zestawy do resuscytacji dla szkół i przedszkoli
21 krakowskich szkół i przedszkoli wzbogaciło się o zestawy automatycznych defibrylatorów szkoleniowych i fantomów, które są niezbędne do praktycznej nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Sprzęt trafił do szkół i przedszkoli, które brały udział w pierwszej edycji projektu pn. „Przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy”. Uczestniczyło w nim 36 nauczycieli z 22 krakowskich placówek.
Kursy odbyły się w październiku 2019 r. i zakończone były egzaminem, po zdaniu którego kursanci zdobyli uprawnienia do prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy w szkołach i przedszkolach. Egzamin zdały 34 osoby z 21 placówek.
– Gratuluję Państwu udziału w projekcie, zaangażowania i pasji. Co jakiś czas spotykamy się w gabinecie prezydenta, aby pogratulować dzieciom i młodzieży, których wzorowe reakcje pozwoliły na ocalenie komuś zdrowia i życia. Krakowscy uczniowie mają ogromną empatię i odwagę, której czasami brakuje dorosłym. Dzięki projektowi, w którym wzięliście Państwo udział oraz przekazanemu sprzętowi, wasi uczniowie zdobędą nowe kompetencje, bardzo potrzebne w codziennym życiu – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa, która wręczyła nauczycielom certyfikaty poświadczające udział w kursie.
Ukończenie szkolenia jest równoznaczne z przekazaniem do placówek automatycznych szkoleniowych defibrylatorów zewnętrznych i fantomów. Sprzęt do nauki resuscytacji został zakupiony ze środków Programu „Bezpieczny Kraków”. Szkoły zadeklarowały, że w danym roku szkolnym przeszkolą minimum 70 proc. uczniów uczęszczających do placówki.