Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Fotografii w „Director’s Choice”

Już w czwartek, 27 lutego, o godz. 18.00 w Strzelnicy MuFo odbędzie się premiera publikacji z serii „Director’s Choice” wydanej przez Scala Arts & Heritage Publishers. Album jest prezentacją 44 wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Fotografii w Krakowie.

Fot. Muzeum Fotografii w Krakowie
Muzeum Fotografii w Krakowie

Muzeum Fotografii w Krakowie, zaproszone do współpracy przez londyńskie wydawnictwo Scala, znalazło się w prestiżowym gronie instytucji prezentujących swoje zbiory w albumie, obok m.in. londyńskiej National Gallery, Muzeum Guggenheima czy oksfordzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

Autorska selekcja dyrektora Marka Świcy wyłamała się z tytułowej ramy, ponieważ jest owocem wspólnej pracy pracowników muzeum. Każdy z obiektów został opatrzony interesującym komentarzem przybliżającym zarówno konteksty z nim związane, jak i jego historię.

Kolekcja MuFo zawiera obecnie 70 000 obiektów dokumentujących właściwie całą historię fotografii od drugiej połowy XIX wieku do dziś. W zbiorach muzeum znajdują się zarówno fotografie pozytywowe i negatywowe, jak i zespoły sprzętu fotograficznego, wyposażenia ciemniowego i kinematograficznego. Wśród nich znaleźć można znakomite przykłady fotografii reportażowej, atelierowej, artystycznej, dokumentalnej i amatorskiej.

Różnorodność kolekcji i wielość kontekstów mieszczących się w jej obrębie stanowi o głównej sile tego unikatowego zbioru. W jego obrębie znajdują się nazwiska twórców bardzo znaczących dla rozwoju i trwania polskiej fotografii (m.in. Zofia Rydet, Jan Bułhak, Tadeusz Rząca, Fortunata Obrąpalska, Zbigniew Dłubak, Jerzy Lewczyński, Zygmunt Rytka, Kobas Laksa), jak również obszerna grupa twórców mniej znanych, reprezentujących fotografię rzemieślniczą, czy wręcz autorów anonimowych, dla których fotografia była wyrazem indywidualnej ekspresji, narzędziem pracy lub narzędziem dokumentacji osobistej historii.

pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat