Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Karnawał Arlekinów” – premiera w Teatrze Variété

Gdy na świecie 25 lutego obchodzone są narodziny komedii dell’arte, Kraków z tej okazji już po raz jedenasty świętuje nie jeden dzień, ale ponad tydzień organizując Dni Komedii dell’Arte. W tym roku są one dedykowane postaci Arlekina. W ramach krakowskich obchodów, Balet Cracovia Danza oraz Trupa Komedianty zapraszają dzisiaj na premierę spektaklu „Karnawał Arlekinów”.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

W ostatni dzień karnawału publiczność spektaklu uda się w podróż do renesansowych Włoch i barokowej Francji. Widzowie będą świadkami narodzin jednej z najsłynniejszych postaci komedii dell’arte – Arlekina.

Tym niezwykłym spektaklem Balet zainauguruje równocześnie swój kolejny sezon teatralny. W wykonaniu premierowym weźmie udział francuski mistrz tańca barokowego Pierre-François Dollé.  Autorki spektaklu – Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Romana Agnel – używając środków wyrazu osadzonych w tradycji komedii dell’arte i w różnych formach tanecznych, opowiadają historię tytułowego bohatera i kreślą jego bogatą charakterystykę. Obok historycznych choreografii, w przedstawieniu pojawią się także autorskie kompozycje taneczne.

Połączenie tańca i włoskiej komedii pozwala na przedstawienie postaci Arlekina w wielu aspektach i równocześnie potwierdzić istotny wpływ komedii dell’arte na świat tańca i baletu. Warto przypomnieć, że komedia dell’arte święciła triumfy na dworach oraz placach Europy przez niemal dwa stulecia.

Premiera w Teatrze Variété przy ul. Grzegórzeckiej 71 rozpocznie się o godz. 19.00.

Szczegółowe informacje o spektaklu można znaleźć na stronie Baletu Cracovia Danza.

ADRES: ul. Grzegórzecka 71, Kraków
pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat