Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kary za niezarejestrowanie pojazdu. Kogo dotyczą nowe przepisy?

Od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy dotyczące rejestrowania pojazdów. Przewidują one kary finansowe dla właścicieli pojazdów, którzy w wymaganym terminie 30 dni nie zgłoszą w Urzędzie Miasta Krakowa sprzedaży lub zakupu pojazdu oraz nie zarejestrują pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Fot. pixaby.pl

Przepisy dotyczą tylko osób lub firm, które kupiły pojazd po 31 grudnia 2019 roku. Transakcje dokonane wcześniej niż 30 dni przed datą wejścia w życie przepisów o karaniu nie są sprawdzane.

Co podlega karze:

  1. Niezgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 od daty sprzedaży. Każdy, kto sprzeda lub kupi pojazd zarejestrowany w kraju ma obowiązek przyjść do swojego wydziału komunikacji i tam zgłosić sprzedaż lub zakup. Właściciel pojazdu składa zawiadomienie zarówno o sprzedaży jak i o zakupie w starostwie na terenie którego mieszka, a nie w starostwie, w którym pojazd jest zarejestrowany. Zgłoszenie nabycia powinno się wiązać z rejestracją pojazdu na nowego właściciela, ale w sytuacji kiedy z różnych powodów nie można w ciągu 30 dni od daty zakupu zarejestrować pojazdu na siebie (np. zakupiony pojazd jest uszkodzony i nie ma ważnych badań technicznych), żeby uniknąć kary wystarczy tylko zgłosić zakup pojazdu.
  2. Niezarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju.

Aby właściciel nie zapłacił kary, musi zarejestrować pojazd sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju. Termin ten jest liczony łącznie i dotyczy wszystkich kolejnych nabywców, a karana jest tylko ta osoba/firma, która była właścicielem pojazdu w 30 dniu od daty sprowadzenia.

Data sprowadzenia pojazdu do kraju jest datą deklarowaną przez sprowadzającego. Jeśli osoba (firma) która sprowadziła pojazd z terytorium państwa członkowskiego UE, nie rejestruje go na siebie, tylko sprzedaje w kraju kolejnemu nabywcy, to ma obowiązek wpisania do dokumentu sprzedaży datę sprowadzenia tego pojazdu z zagranicy. Jeśli takiej informacji nie będzie na dokumencie przenoszącym własność pojazdu, sprowadzający powinien przekazać nabywcy odrębne oświadczenie o dacie sprowadzenia.

Skutki wejścia w życie nowych przepisów

Nowe przepisy o karach spowodowały znaczny wzrost obciążenia wydziałów komunikacji w całym kraju. Od grudnia 2019 roku do wydziałów komunikacji tworzą się ogromne kolejki, a większość z nich nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych w danym dniu. W Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa w porównaniu do stycznia ubiegłego roku wzrosła liczba zrealizowanych spraw i wydłużył się średni czas obsługi mieszkańców.

W styczniu 2019 r. zarejestrowanych zostało 1257 pojazdów sprowadzonych z zagranicy, podczas gdy w styczniu br. zarejestrowano ich 1456. Wg stanu na dzień 7 lutego br. wobec ośmiu osób zostanie wszczęte postępowanie zmierzające do nałożenia kary finansowej za niezgłoszenie w terminie rejestracji pojazdu. 

Szacujemy, że liczba rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy w kolejnych miesiącach będzie wzrastać, będzie to spowodowane koniecznością rejestracji przez przedsiębiorców prowadzących komisy tych pojazdów sprowadzonych w 2020 r., które nie zostaną sprzedane w ciągu 30 dni, w styczniu ten przyrost jest jeszcze niewielki, bo kary nie dotyczą pojazdów sprowadzonych w 2019 roku.

Z kolei liczba rejestracji pojazdów używanych w kolejnych miesiącach powinna spaść o kilka procent, ponieważ w styczniu rejestrowane były pojazdy sprzedane w latach ubiegłych (strach przed karą spowodował, że do urzędu zgłaszali się klienci z umowami sprzed kilku lat), ale z pewnością obawa przed nałożeniem kary spowoduje, że do rejestracji zgłoszą się niemal wszyscy nowi właściciele pojazdów co spowoduje duży wzrost liczby rejestrowanych pojazdów.

Liczba zgłoszeń zbycia/nabycia w kolejnych miesiącach powinna spaść, ale utrzyma się na bardzo wysokim poziomie w stosunku do ubiegłego roku, głównie za sprawą przedsiębiorców prowadzących komisy samochodowe.

 

 

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-12
Data aktualizacji: 2020-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź