Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zieleń Nowej Huty doceniona przez czytelników „The Guardian”

Czytelnicy brytyjskiego dziennika „The Guardian” docenili Nową Hutę. Krakowska dzielnica została wyróżniona za bliskość terenów zielonych i tanie mieszkania.

Fot. Jan Graczyński

Nowa Huta otwiera listę 10 dzielnic do życia w europejskich miastach. Wśród wyróżnionych znalazły się również: wrocławskie Śródmieście, Wilhelminapark w Utrechcie, madrycki Vallecas, Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, dzielnica Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie i Nea Smyrni w Atenach.

Jak pisze „The Guardian”, zaledwie 20-minutowa przejażdżka tramwajem z centrum Krakowa umożliwia mieszkańcom i turystom zmianę otoczenia. Zostawiamy za sobą mieszczański klimat Starego Miasta – z lśniącymi dachami kamienic i brukowanymi alejkami – i wchodzimy w unikalną przestrzeń urbanistyczną, jaką jest Nowa Huta, będąca mistrzowską realizacją socrealistycznych założeń architektonicznych. Dominują tu szerokie, obsadzone drzewami aleje, parki oraz zabudowa mieszkaniowa w przystępnych cenach. Historię dzielnicy dokumentuje muzeum usytuowane w dawnym kinie, a jest o czym opowiadać: od początków kombinatu w 1954 r., przez ruch „Solidarności”, aż do upadku komunizmu.

Artykuł z „The Guardian” z listą wyróżnionych dzielnic można przeczytać na stronie internetowej dziennika.

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-12
Data aktualizacji: 2020-02-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź