Komunikat archiwalny

Wtorki przyjazne sensorycznie w krakowskim sklepie Ikea

Miejsca przyjazne sensorycznie stają się coraz bardziej popularne w Polsce. To już nie tylko kina, teatry i muzea, ale także coraz częściej punkty usługowe i sieci handlowe, które otwierają się również na potrzeby osób ze spektrum autyzmu. We wtorek, 11 lutego Ikea w Krakowie dołączyła do tego rodzaju miejsc.

Wtorki przyjazne sensorycznie w krakowskim sklepie Ikea
Fot. materiały prasowe

W tym przypadku to nie tylko tzw. ciche godziny dla osób z nadwrażliwością sensoryczną. Krakowski sklep szwedzkiej sieci poszedł o krok dalej, wyciszając obiekt na cały dzień. Wyłączył muzykę i reklamy, przyciemnił oświetlenie, udostępnił specjalną strefę wyciszenia oraz kasy z pierwszeństwem dla klientów ze spektrum autyzmu. Tak będzie już w każdy wtorek.

Wszystkie udogodnienia zostały oznaczone logo akcji. Pojawiło się ono również na wydzielonych toaletach dla rodzica z dzieckiem, a we wszystkich łazienkach suszarki zastąpione zostały papierowymi ręcznikami. Ponadto firma chcąc uwrażliwić pracowników na problemy osób ze spektrum autyzmu, zorganizowała dla nich szereg tematycznych szkoleń i spotkań z ekspertami, którzy przekazali obsłudze sklepu wiedzę o tym,  jak osoby nadwrażliwe sensorycznie postrzegają świat i dlaczego wykazują nietypowe zachowania.

Wtorki przyjazne sensorycznie to efekt współpracy krakowskiego sklepu sieci Ikea ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Autyzmem „Zacisze” w Krakowie.

Więcej informacji na stronie IKEA Kraków.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także