Komunikat archiwalny

Janusz Drzewucki odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki

Janusz Drzewucki – krytyk literacki, poeta, wydawca, dziennikarz, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Janusz Drzewucki odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki
Fot. Joanna Manowska / materiały prasowe

Nagrodę przyznano za całokształt dokonań w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem książki „Lekcje u Różewicza”. Autor od niemal 40 lat towarzyszy twórczości Tadeusza Różewicza, omawiając wszystkie ukazujące się tomy, a także opracowania krytyczne o pisarzu. Janusz Drzewucki zawarł w swojej książce 37 tekstów, publikowanych m.in. w „Twórczości", a także napisanych specjalnie do tego tomiku. Są to zarówno teksty krytycznoliterackie, jak i bardziej osobiste, w których Drzewucki wspomina spotkania z wybitnym poetą.

W „Lekcjach u Różewicza” Drzewuckiemu udało się połączyć wieloletnie doświadczenie redaktorskie z bardzo subiektywnym, pełnym pasji spojrzeniem czytelnika zafascynowanego zarówno całym dziełem, jak i osobowością Tadeusza Różewicza. Na tle bogatej literatury krytycznej o poecie, książka Drzewuckiego wyróżnia się bezpretensjonalnym tonem szczerości i osobistego świadectwa. W „Lekcjach u Różewicza” autor odniósł się również do książki Kazimierza Wyki Różewicz parokrotnie.

Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Idea przyznawania nagrody narodziła się w 1975 roku po śmierci prof. Wyki jako hołd dla tego wybitnego historyka literatury, krytyka, eseisty, znawcy sztuki, animatora życia kulturalnego, humanisty o niezwykłej energii i artystycznej wyobraźni, twórcy krakowskiej szkoły krytyki. Laureatami nagrody są m.in. Małgorzata Łukasiewicz, Jan Błoński, Jerzy Jarzębski, Zbigniew Herbert, Maria Janion, Michał Paweł Markowski, Ryszard Koziołek czy Jacek Leociak.

Pokaż metkę
Autor: Iga Chylicka
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także