Komunikat archiwalny

Dzień bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków

Za nami kolejne spotkanie z dziećmi i młodzieżą krakowskich szkół w ramach projektu „Dzień Bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków”. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był Sobiesław Zasada – najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy.

Dzień bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków
Fot. Kamil Kożuch / ARM

W spotkaniu, które odbyło się w środę, 22 stycznia, udział wzięło ponad 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 39 oraz liceów ogólnokształcących nr VIII, XII i XXX. Do TAURON Areny Kraków zostali zaproszeni przez Agencję Rozwoju Miasta SA oraz Straż Miejską Miasta Krakowa, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Nauka przez zabawę

Tematem przewodnim wydarzenia było bezpieczeństwo podczas nadchodzących ferii zimowych. W trakcie pierwszej części spotkania uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Rozwiązywali quizy z wiedzy o bezpieczeństwie na drodze, brali udział w zajęciach sprawnościowych oraz uczyli się jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

Z kolei podczas spotkania z Sobiesławem Zasadą dowiedzieli się m.in. jak przebiegała kariera słynnego rajdowcy, jakie dyscypliny sportu uprawiał zanim zaczął ścigać się samochodami oraz czym międzynarodowe rajdy organizowane w latach 50, 60 czy 70. XX wieku różniły się od tych organizowanych obecnie. Sobiesław Zasada mówił także o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo z punktu widzenia kierowców, ale także pieszych – w szczególności tych zbliżających się do przejść dla pieszych.

Na koniec na wszystkich czekała niespodzianka. W styczniu 2020 r. Sobiesław Zasada obchodzi 90 urodziny. Z tej okazji przygotowano tort dla jubilata oraz wszystkich gości egzemplarze książek zasady „Moje rajdy” oraz „Szerokiej drogi”.

Człowiek legenda

Sobiesław Zasada (ur. w 1930 r.) to najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Był trzykrotnym rajdowym mistrzem Europy i trzykrotnym wicemistrzem. Uczestniczył w ponad 150 rajdach międzynarodowych, kilkadziesiąt z nich wygrał. 11 razy zdobywał tytuł rajdowego mistrza Polski. Rywalizował z najlepszymi kierowcami zespołów fabrycznych świata. Był jedynym zawodnikiem z Europy Środkowo-Wschodniej, który został kierowcą fabrycznym Steyr Puch, Porsche, BMW, Mercedes-Benz.

Rajdowa kariera Zasady zaczęła się w latach 50. XX w., ale już wcześniej dał się poznać jako wytrawny sportowiec – był wicemistrzem Polski w tenisie stołowym i w rzucie oszczepem oraz członkiem lekkoatletycznej kadry narodowej.

W 1960 roku podczas wywiadu dla Telewizji Polskiej stworzył powiedzenie „Szerokiej drogi”. To życzenia dla kierowców, aby droga, która mają pokonać, była zawsze szeroka, bez żadnych przeszkód, aby nie sprawiać problemów.

Cykliczne spotkania

Dzień Bezpieczeństwa w TAURON Arenie Kraków to wydarzenie cykliczne organizowane przez Agencję Rozwoju Miasta SA. Celem programu jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania. Pokazanie im zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia na co dzień i sposobów, jak sobie z nimi radzić. Program wpisuje się w działania edukacyjne prowadzone przez spółkę, przy współpracy ze służbami i jednostkami miejskimi.

Szkoły zainteresowane udziałem w spotkaniach są proszone o przesłanie wiadomości na adres: sekretariat@tauronarenakrakow.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także