O forum i Eurowizji Junior

Między innymi o ofercie Krakowskiego Forum Kultury dyskutowali radni podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony i Zabytków.

O forum i Eurowizji Junior
Fot. pixabay.com

Krakowskie Forum Kultury powstało 17 maja 2017 r. ze Śródmiejskiego Ośrodka Kultury, który z kolei powstał 30 grudnia 1978 r. – Nazwa się zmieniła, ale kontynuujemy działalność ŚOK-u – mówiła Izabela Kosowska, dyrektor KFK. Oferta instytucji jest bogata w aktywności pozwalające na edukację kulturalną dostępną dla wszystkich – od najmłodszych do seniorów. Każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zajęcia lub propozycje kulturalne – wernisaże, wystawy, spektakle, warsztaty, kursy, koncerty i spotkania. W strukturze Krakowskiego Forum Kultury działa także pięć klubów – Kazimierz, Strych, Olsza, Malwa oraz Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych Piwnica pod Baranami, które działają w różnych częściach miasta i wspierają rozwój lokalnych społeczności. Zarówno KFK, jak i Kluby prowadzą szereg kursów i warsztatów, które dedykowane są przedstawicielom różnych grup odbiorców. Radny Tomasz Daros podkreślał, że bardzo cieszy się z ożywienia altany na Plantach, w której odbywają się koncerty. – Bierze w nich udział bardzo wielu mieszkańców – mówił radny Daros.

Radni opiniowali też  projekt uchwały w sprawie podjęcia starań o organizację Eurowizji Junior 2020 w Krakowie. Jest to uchwała kierunkowa do Prezydenta, z wnioskiem o rozważenie możliwości organizacji Eurowizji Junior 2020 w Krakowie. Radni sugerują w nim, by Prezydent podjął rozmowy z Europejską Unią Nadawców oraz Telewizją Polską w tej sprawie. – Chcemy się też dowiedzieć, ile miasto kosztowałaby organizacja tego wydarzenia i jaki byłby ekwiwalent reklamowy za organizację tego przedsięwzięcia – mówił radny Michał Drewnicki, jeden z projektodawców. – Czy wydanie kilku milionów złotych na jednorazowy event ma sens? Czy wpisuje się on w strategię kulturową Krakowa? – pytała radna Nina Gabryś. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie. Jednocześnie radni jednogłośnie poparli wniosek radnej Grażyny Fijałkowskiej o przyznanie stypendium artystycznego Viki Gabor, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019, która jest mieszkanką Nowej Huty.

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także