Komunikat archiwalny

Muzyka z „Czarnobyla” i „Stranger Things” na FMF

Po raz drugi w historii Festiwalu Muzyki Filmowej odbędzie się pełen emocji koncert muzyki do najpopularniejszych seriali. Organizatorzy gwarantują chwile grozy z „American Horror Story”, napięcia – z „Czarnobylem” czy zabawy – ze „Stranger Things”! Wśród kompozytorów, którzy przyjęli zaproszenie, znaleźli się m.in. Martin Phipps, Trevor Morris, Hauschka i Mac Quayle.

Muzyka z „Czarnobyla” i „Stranger Things” na FMF
Fot. materiały prasowe / KBF

Czas odsłonić pierwsze punkty programu przyszłorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej. Na początek największy koncert, czyli „TV Series Gala” w TAURON Arenie Kraków.

Gdy w 2015 roku organizatorzy po raz pierwszy zdecydowali się zaprosić fanów festiwalu do posłuchania motywów muzycznych i piosenek z seriali, nie spodziewali się tak pozytywnego odbioru. Suita z serialu „Wikingowie” odnotowała aż 9,5 mln odsłon na kanale YouTube! Możemy śmiało przypuszczać, że chyba każdy uczestnik tamtego koncertu do dziś pamięta gęsią skórkę wywołaną przez występ Einara Selvika, który zaśpiewał oraz zagrał na instrumentach etnicznych. Czy podczas najbliższej edycji będą nam towarzyszyć podobne doznania?

Trevor Morris i Einar Selvik – ten duet, znany ze ścieżki dźwiękowej do „Wikingów”, zapewni w sobotni, majowy wieczór niemałą dawkę emocji. Muzyka z najnowszego sezonu serialu będzie najlepszym łącznikiem z pierwszą galą o tej tematyce. Podobnie jak przyjęta poprzednim razem wielkimi brawami suita z „Watahy”. Świeżo po emisji pierwszych odcinków trzeciego sezonu można stwierdzić, że Łukasz Targosz nie zawiódł swoich fanów. Zaproszenie na galę przyjęła też Ania Karwan, która wykona piękne i niezwykle nastrojowe partie wokalne z serialu.

„TV Series Gala” w 2020 roku nie może się obejść bez serialowej perełki, jaką jest „The Crown”. Do trzeciego sezonu muzykę skomponował Martin Phipps.

– Nie mogę się doczekać aż w wielkiej arenie FMF-owa publiczność usłyszy te wykonania na żywo – w dodatku z udziałem orkiestry. Oczywiście nie zabraknie też „Wiktorii” czy „Black Mirror” – zapewnia brytyjski kompozytor.

Zaczniemy od prawdziwie królewskich i majestatycznych dźwięków, a następnie przejdziemy do mrocznego elektronicznego minimalizmu. Skoro o mroku mowa, warto podkreślić, że usłyszymy też muzykę z „American Horror Story” oraz „Mr. Robot” autorstwa Maca Quayle’a twórcy, który doskonale potrafi budować napięcie.

Podczas gali zachwycą ponadto subtelny fortepianowy „Patrick Melrose” i eksperymentalny „Spisek prochowy”, napisany z wykorzystaniem preparowanego fortepianu przez Hauschkę. Dzięki zastosowaniu syntezatorów dźwięki lat 80. przypomni duet Kyle’a Dixona oraz Michaela Steina, odpowiedzialny za muzykę do jednej z najpopularniejszych produkcji Netflixa – „Stranger Things”. Panowie zawdzięczają serialowi rozgłos, o jakim wielu twórców z podobnych rejonów elektroniki może tylko pomarzyć. Dixon i Stein przyznają, że zainteresowanie ścieżką dźwiękową przerosło ich oczekiwania – do tego stopnia, że po premierze pierwszego sezonu musieli zacząć odmawiać wywiadów z powodu… braku czasu na dokończenie swojej płyty.

W świat rzadko spotykanych dźwięków wprowadzi nas muzyka do produkcji HBO „Czarnobyl”. Żeby lepiej oddać aurę elektrowni jądrowej, Hildur Guðnadóttir pojechała do zamkniętego obiektu tego typu na Litwie.

– Chciałam stworzyć najbardziej realistyczną muzykę, jak to tylko możliwe. Przedstawiona w serialu historia jest niezwykle mocna. Do dziś żyje mnóstwo osób, które straciły wówczas członków rodziny. To muzyczne zadanie musiałam potraktować bardzo uważnie – wspomina kompozytorka.

30 maja nie zabraknie także muzyki przygotowanej specjalnie na festiwal przez uwielbianego przez publiczność FMF kompozytora, a zarazem zdobywcę pierwszej nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, Bartosza Chajdeckiego do produkcji TVP „Ziuk. Młody Piłsudski” oraz „Wojenne dziewczyny”.

„TV Series Gala” już 30 maja o godz. 19.00 w TAURON Arenie Kraków. Więcej o programie na www.fmf.fm.

13. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 26 maja i potrwa do 1 czerwca 2020 r.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Tagi: FMF, KBF

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także