Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Esther Yoo ponownie w Krakowie!

Po prawie trzech latach od ostatniego występu do Krakowa powraca Esther Yoo, światowej sławy skrzypaczka, zwyciężczyni konkursu imienia Sibeliusa oraz królowej Elżbiety belgijskiej. W sobotę, 7 grudnia, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza, artystka z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe’a wykona „Koncert skrzypcowy op. 14” Samuela Barbera.

Fot. Marco Borggreve/ Filharmonia Krakowska/ materiały prasowe
Marco Borggreve/ Filharmonia Krakowska/ materiały prasowe

Od ostatniego występu w Filharmonii Krakowskiej kariera Esther Yoo nieustająco się rozwija. W marcu 2017 roku artystka wraz z Philharmonia Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego wydała swoją drugą płytę dla Deutsche Grammophone, latem tego samego roku – kolejną, nagraną z triem fortepianowy Z.E.N., którego jest członkinią od 2015. Blask jej brzmienia mogli słyszeć nie tylko bywalcy najważniejszych sal koncertowych świata – Royal Festival Hall w Londynie, Palais des Beaux-Arts i Flagey Hall w Brukseli, Tel Aviv Opera House, Seoul Arts Center, czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, ale również widzowie filmu „Na plaży Chesil”, do którego nagrywała ścieżkę dźwiękową. Od ponad roku jest ponadto artystką-rezydentką Royal Philharmonic Orchestra w Londynie. W wykonaniu Esther Yoo usłyszymy koncert Samuela Barbera z opusu 14, ukończony przez niego jesienią 1939 roku, a prawykonany w 1941, w przeddzień dołączenia USA do działań wojennych i wstąpienia kompozytora do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych.

Sobotni koncert otworzy „Uwertura na orkiestrę symfoniczną” Grażyny Bacewicz, jeden z utworów powstałych w trakcie II wojny światowej i cudem ocalałych dzięki przyjaciołom kompozytorki wraz z rękopisami pozostawionymi w walizce w zniszczonej powstaniem stolicy. Utwór po raz pierwszy wykonany został przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej tuż po wojnie, bo już we wrześniu 1945 roku, podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej.  

Program dopełni V Symfonia Siergieja Prokofiewa, wykonana po raz pierwszy w styczniu 1945 roku pod dyrekcją kompozytora i entuzjastycznie przyjęta przez środowisko muzyczne i publikę. Wkrótce po moskiewskiej premierze dzieło wykonała Boston Symphony Orchestra pod batutą legendarnego Siergieja Kusewickiego, który mianował je „największym wydarzeniem muzycznym od lat. Większym, niż kompozycje Brahmsa i Czajkowskiego!”

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Więcej informacji na stronie krakowskiej Filharmonii.

ADRES: Osiedle Centrum E 2, Kraków
pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat