Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj Kraków, podejmij wyzwanie!

Rozpoczął się 48. sezon akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Na wszystkich, którzy są gotowi, by podjąć wyzwanie systematycznego udziału w wycieczkach połączonych z poznawaniem historii i zabytków Krakowa, czekają odznaki brązowe, srebrne i złote, a na największych entuzjastów podwawelskiego grodu – najwyższe wyróżnienie – odznaka z pawim piórem. Organizatorem akcji łączącej od lat pokolenia przyjaciół Krakowa jest Koło Grodzkie krakowskiego oddziału PTTK.

Fot. Tom Rollauer Fotografie
Tom Rollauer Fotografie

Zgodnie z tradycją w pierwszą sobotę listopada, po dniu Wszystkich Świętych, miłośnicy Krakowa spotkali się przy głównej bramie cmentarza Rakowickiego, aby wspólnie rozpocząć kolejny sezon wspólnego poznawania historii i zabytków swojego miasta, a przy okazji zdobywać odznaki „Przyjaciela Krakowa”.

Warto przypomnieć, że pierwsza edycja tej akcji miała miejsce w listopadzie 1972 roku i zgromadziła blisko siedmiuset krakowian, zachęconych artykułem na tytułowej stronie „Echa Krakowa”. W intencji pomysłodawców miało to być wydarzenie jednorazowe, jednak na skutek ogromnej liczby listów z prośbami o jego kontynuację, przekształciło się ono cykliczną akcję trwająca do dziś.

Bieżąca edycja potrwa do 29 marca przyszłego roku. Na ten pięciomiesięczny okres i przypadające w nim soboty, niedziele i święta przygotowano ponad 100 różnych tematycznie tras, które zostały podzielone na trzy poziomy odpowiadające trzem stopniom odznaki „Przyjaciela Krakowa” – brązowemu, srebrnemu i złotemu. Najbardziej ambitni, a zarazem najwięksi przyjaciele Krakowa mogą także sięgnąć po najwyższy poziom wtajemniczenia – po odznakę w stopniu „z pawim piórem”. Na adeptów tego poziomu przygotowano specjalny program dwunastu dedykowanych prelekcji.

Odznaki Przyjaciela Krakowa

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

Program na najbliższy weekend i Święto Niepodległości

W niedzielę, 10 listopada można wybrać się na jedną z dwóch zaproponowanych tras:

  • dla odznaki brązowej: „Spacer po wzgórzu wawelskim – miejsca znane i nieznane”
    Wawel to wzgórze, które wznosi się pośrodku miasta, a na nim znajduje się zespół budowli sakralnych, świeckich i obronnych. Podczas spaceru uczestnicy poznają jego topografie i role jakie spełniał na przestrzeni wieków oraz nieistniejące już budowle. Zbiórka o godz. 9.00 przy kościele św. Idziego, na placu oo. Adama Studzińskiego.
  • dla odznaki srebrnej i złotej: „Stary i nowy cmentarz Podgórski”
    Stary cmentarz Podgórski położony na stoku Krzemionek, został zamknięty w 1900 r., po utworzeniu nowego cmentarza. Uczestnicy spaceru zatrzymają się nad mogiłą Wojciecha Bednarskiego – twórcy  parku, burmistrzów Podgórza oraz malarzy Wojciecha Eliasza, jego syna Władysława i Aleksandra Kotsisa. Często odwiedzanym miejscem jest grób Edwarda Dembowskiego, przywódcy powstania krakowskiego. Z kolei, nowy cmentarz Podgórski założony został u stóp kopca Krakusa w 1900 r. Można tu spotkać groby pochowanych austriackich żołnierzy, legionistów polskich, harcerzy, którzy stracili życie w czasie okupacji niemieckiej. Spacerowicze zatrzymają się również nad mogiłą najsłynniejszego futbolisty Polski – Józefa Kałuży, piłkarza Cracovii oraz wielu innych zmarłych, których nazwiska związane są z historią Krakowa. Zbiórka o godz. 10.30 przy bramie starego cmentarza Podgórskiego.

W Święto Niepodległości, 11 listopada na zdobywców odznaki czeka tematyczny i podniosły spacer zatytułowany „Drogi do wolności Polski”.

Wczesnym rankiem 31 października 1918 r. grupa pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozbroiła żołnierzy w koszarach w Podgórzu, a następnie przemaszerowała na Rynek Główny i przejęła wartę od Austriaków przy odwachu wieży Ratuszowej. Kraków jako pierwsze z dużych miast zrzucił obce panowanie. Uczestnicy spaceru spotykają się na miejscu wymarszu I Kompanii Kadrowej, przejdą ul. Józefa Piłsudzkiego do Rynku i dalej via Regia na Wawel. Zbiórka o godz. 10.00 pod gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, przy al. 3 Maja 1.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

Organizatorzy zachęcają także do odwiedzenia podczas dyżuru siedziby Koła Grodzkiego PTTK osobiście (ul. Zyblikiewicza 2b) lub kontaktu telefonicznego pod nr 12 422 85 28. Dyżury w poniedziałki od 12.00 do 15.00 oraz we wtorki i czwartki od 15.00 do 18.00.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat