Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit w Krakowie

Bezpłatne prelekcje lekarza, psychologa oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – w sobotę, 9 listopada, o godz. 10 w Krakowie odbędzie się XII Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Jak szacują specjaliści, w Polsce na NZJ choruje ponad 50 tys. osób, w tym 35-40 tys. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Prognozuje się, że w najbliższych latach liczba chorych może się zwiększyć do 250-350 tys. osób. Co czwarty to dziecko.

Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest przewlekła - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne.

Krakowskie spotkanie organizuje Towarzystwo „J-elita”, pomagające chorym na NZJ.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz ich najbliższych. Podczas spotkania będzie można zadawać pytania specjalistom, m.in. na temat najnowszych metod leczenia NZJ - mówi Anita Michalik, wiceprezes małopolskiego oddziału „J-elity”, mama nastolatki zmagającej się z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

- Równie ważna jest możliwość kontaktu z innymi chorymi i ich rodzinami. Tu nikt się nie wstydzi mówić o chorobie i jej krępujących objawach. Dzięki temu osoby, które dopiero usłyszały diagnozę mogą poczuć, że nie są same i dowiedzieć się, jak inni radzą sobie z chorobą i związanymi z nią problemami - zaznacza.

Dzień edukacji odbędzie się w sobotę, 9 listopada, o godz. 10.00 w Hotelu Radisson Blu przy ul. Straszewskiego 17.

Wykłady poprowadzą:

  • dr hab. n med. Małgorzata Sładek, prof. UJ – Modyfikowanie mikrobiomu jelitowego jako cel leczenia w nieswoistych zapaleniach jelit
  • Izabela Bernad-Zębala – Vivomixx – De Simone Formulation
  • dr hab. n med. Małgorzata Sładek – Zdrowo i smacznie – nowe leczenie żywieniowe w chorobie Crohna
  • Izabela Kędzierska – Badania laboratoryjne wykorzystywane w monitorowaniu nieswoistych zapaleń jelit
  • psycholog Milena Durasiewicz – Rola czynników psychogennych i pomocy psychologicznej w nieswoistych zapaleniach jelit
  • Marzanna Bieńkowska  (Biuro Rzecznika Praw Pacjenta) – Prawa pacjenta w praktyce
  • Aleksandra Łukasik (Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej) – Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykłady są bezpłatne, należy jednak potwierdzić chęć udziału mailowo: oddzial.malopolski@j-elita.org.pl.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci zmagających się z NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 2,6 tys. członków i oddziały w 14 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków i przekazuje darowizny na zakup sprzętu przez placówki leczące chorych na NZJ.

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit w Krakowie

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat