Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapomniane bocznice Zabłocia – zaproszenie na spacer

Już w najbliższą sobotę, 9 listopada odbędzie się spacer pt. „Zapomniane bocznice Zabłocia”. Początek niezwykłej wędrówki śladem krakowskiej techniki o godz. 10.00 na dziedzińcu Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Podział na „mieszkalne” Podgórze i „przemysłowe” Zabłocie utrwalił się po otwarciu w 1910 r. stacji Podgórze Wisła. Ładownia ta, połączona torem z węzłem w Płaszowie, stała się katalizatorem industrializacji dzielnicy. Niestety podczas rewitalizacji Zabłocia o tym fakcie niemal zupełnie zapomniano. W trakcie spaceru zostanie odtworzona topografia bocznic kolejowych dzielnicy, co pozwoli zrozumieć, czym było to miejsce jeszcze pół wieku temu.

Przewodnikiem będzie Dominik Lulewicz – kurator wystawy pt. „Krakowskie drogi żelazne”. Udział bezpłatny.

Wystawa czasowa „Krakowskie drogi żelazne” jest pierwszą wystawą w Muzeum Krakowa, prezentującą funkcjonowanie w przestrzeni miasta środka transportu stanowiącego jeden z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w. Zapoznając się z częstokroć mało znanymi faktami z dziejów kolei, możemy się przekonać o jej istotnym, choć nie zawsze dostrzeganym miejscu w dziejach Krakowa. Na wystawie zaprezentowano unikatowe dokumenty oraz pamiątki z lat inicjalnych krakowskich dróg żelaznych, projekty oraz fotografie obiektów i taboru z różnych okresów jej rozwoju oraz urządzenia i narzędzia nieodzowne w codziennej pracy na kolei. Mamy również okazję zapoznać się ze zmieniającym się etosem i kulturą pracy kolejarzy w różnych okresach historycznych. 

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat