Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

101 lat niepodległości Krakowa

101 lat temu Kraków został wyzwolony spod władzy zaborczej. Z tej okazji 30 i 31 października Kraków zostanie udekorowany barwami biało-niebieskimi, a na pojazdach komunikacji miejskiej oraz budynkach UMK znajdą się flagi miasta. W uroczystościach upamiętniających to historyczne wydarzenie udział weźmie Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, a Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK jak co roku objął honorowym patronatem Bieg Sztafetowy „O Szablę Kapitana Antoniego Stawarza”.

Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl
Paweł Krawczyk / krakow.pl

Uroczystości rozpoczną się w środę, 30 października, najpierw na cmentarzu Rakowickim, a potem na pl. Niepodległości. Następnie przeniosą się na stadion WKS Wawel przy ul. Podchorążych 3, gdzie odbędzie się bieg sztafetowy o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Po ubiegłorocznym sukcesie tego sportowego wydarzenia, do udziału w imprezie zostały zaproszone wszystkie krakowskie licea. W tym roku w biegu wystartuje blisko 108 zawodniczek i zawodników z osiemnastu krakowskich szkół średnich. Zwycięzcom nagrody wręczy Dominik Jaśkowiec – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.  Radę Miasta Krakowa podczas uroczystości będzie reprezentował także Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodniczący RMK.

Antoni Stawarz to jeden z bohaterów wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości Krakowa. Był on dowódcą plutonu w jednym z batalionów 93. Pułku Piechoty stacjonującym wówczas w Krakowie. Wieczorem 30 października 1918 r. podjął decyzję o rozpoczęciu działań niepodległościowych przejmujących budynki państwowe z rąk zaborczych, obsadzając polskimi wartami dworzec kolejowy w Płaszowie. Rankiem 31 października przejął koszary w Podgórzu, skąd polskie oddziały wyruszyły w kierunku Rynku Głównego, gdzie przejęły z rąk żołnierzy austriackich odwach przy Wieży Ratuszowej, na której wywieszono polskie barwy. Do końca dnia zajęto bez walki inne obiekty wojskowe w mieście, a polskie władze przejęły kontrolę nad miastem.

 

pokaż metkę
Autor: (BS)
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat