Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Żeby pamięć nie zgasła

Już po raz ósmy radni odwiedzą krakowskie i małopolskie cmentarze, by zapalić zniczei w ten sposób złożyć hołd spoczywającym tam radnym miasta Krakowa, Honorowym Obywatelom Miasta Krakowa oraz laureatom medalu Cracoviae Merenti. 31 października o godz. 14:00 Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa wraz z Robertem Piaskowskim, Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury rozpoczną tegoroczną akcję Krakowski Znicz Pamięci, zapalając znicze na sarkofagu Czesława Miłosza w Panteonie Narodowym na Skałce.
 

Fot. Magdalena Bartlewicz
Magdalena Bartlewicz

- W tym roku mija 15. rocznica śmierci Czesława Miłosza. Zapalając znicz na jego grobie, chcemy uhonorować tego wielkiego poetę i noblistę, który wybrał Kraków na miejsce powrotu z wieloletniej emigracji – mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Cenna inicjatywa: pamiętać

Od ośmiu lat w dniach poprzedzających 1 listopada krakowscy radni zapalają zniczez napisem „Miasto Kraków Pamięta” na mogiłach osób spoczywających na krakowskich
i małopolskich  nekropoliach.

− Co roku podczas zapalania Krakowskiego Znicza Pamięci radnym przyświeca sentencja „Nie umierają ci, którzy żyją w naszej pamięci”. Zapalając znicz, pamiętamy o tych wyjątkowych osobach, które swoim życiem, pracą czy twórczością zasłużyły się dla naszego miasta. To wyjątkowa akcja, którą z pewnością kontynuować będziemy w kolejnych latach – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący RMK. 

Krakowski Znicz Pamięci to pomysł na uczczenie pamięci osób zasłużonych dla Krakowa, który wyszedł od ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera w październiku 2012 r. Znicz pamięci opasany jest wstążką w biało-niebieskich barwach miasta i znajduje się na nim napis: „Miasto Kraków pamięta”.

− Jest to cenna inicjatywa, pozwalająca przypomnieć wybitnych ludzi związanych z Krakowem, którzy byli radnymi miasta, laureatami nagród, filantropami. Uważam, że takie oddanie hołdu, czci i pamięci powinno być cenionym w naszym kraju obyczajem. Rada Miasta Krakowa dba o tę pamięć bardzo dobrze. Staram się brać regularnie udział
w odwiedzinach cmentarzy przed 1 listopada. Najczęściej jestem na cmentarzu w Grębałowie, ale byłem też na cmentarzu w Raciborowicach, gdzie pochowany jest wybitny krakowianin i kombatant generał Bohdan Zieliński – mówi o Krakowskim Zniczu Pamięci Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Sławomir Pietrzyk dodaje, że podczas wizyt na cmentarzach często spotyka rodziny osób, dla których zapalane są znicze. Wyrażają oni głęboką wdzięczność za tę formę pamięci o ich bliskich.

Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący RMK odwiedzi cmentarz w Grębałowie 31 października o godz. 13:30. Zapali znicze na mogiłach: Wandy Zacharewicz-Białowąs, Jana Żelaznego, Franciszka Nowaka, Kazimierza Fugiela, Kazimierza Niedzielskiego, Cezarego Kuleszyńskiego oraz w Kwaterze Kombatantów.

 

Znicze zapłoną również za granicą

Co roku znicz zapalany jest również na grobach obywateli uhonorowanych przez Kraków, którzy spoczywają poza granicami naszego miasta. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa zwraca się z prośbą o zapalenie Krakowskiego Znicza Pamięci m.in. do władz: Warszawy (mogiły: Władysława Bartoszewskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wacława Jędrzejewicza, Ryszarda Kuklińskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego), Elbląga (grób Bolesława Nieczui-Ostrowskiego), Niekrasowa (mogiła Adama Bienia), Rogalina (grób Edwarda Raczyńskiego), Rzeszowa (grób ojca Tomasza Pawłowskiego), Szwecji (grób Brora Hanssona), Holandii (grób gen. Stanisława Maczka), Stanów Zjednoczonych (mogiły Ronalda Reagana, Edwarda J. Moskala oraz Zbigniewa Brzezińskiego), Włoch (grób Karoliny Lanckorońskiej), Wielkiej Brytanii (mogiła Margaret Thatcher), Niemiec (mogiły Karla Dedeciusa oraz Petera Schonleina).

 

 

 

 

pokaż metkę
Autor: (MB)
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat