Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przewodnik weekendowy

Ten tydzień w Krakowie zdecydowanie stoi pod znakiem literatury - w końcu to czas Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki! Nie zapominamy jednak także o koncertach, ciekawych filmach i innych wydarzeniach tego weekendu. Sprawdźcie, co wybraliśmy dla Was w naszym kulturalnym przewodniku!

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Zapraszamy do Teatru Barakah na spektakl “Ja, Sendlerowa”. Tytułowa bohaterka występuje tutaj jako symbol nieprzejednania w świecie ryzykownych wyborów, symbol walki o pokój, niepodległości osobistej, także jako symbol międzyludzkiej empatii walczącej z bezwzględną, chłodną maszyną. Ale spektakl Barakah  jest także opowieścią o przejmowaniu osobistej historii dla zbiorowego poczucia komfortu, opowieścią o ostatecznej samotności bohaterstwa, rozczarowaniu oraz o samotności człowieka wobec okrucieństwa i obojętności świata. Możecie go zobaczyć w sobotę o godz. 19.

Już w piątek na scenie Teatru Variete zagra grupa Mitch & Mitch! Wygląda na to, że zespół nie przebije swojej legendy. Po 17 latach grania mają na koncie 7 płyt długogrających nagranych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, tentecie, a nawet jako orkiestra i chór. Współpracowali z tuzami scen krajowych i zagranicznych, grali wszędzie, zrobili wszystko. Występowali w miejscach mieszczących 10, 100, 1000 i 10000 osób, wszędzie pozostawiając publiczność w stanie skupienia i radości. A w tym roku wydali limitowaną winylową EPkę podsumowującą ich wieloletnią miłość do niedocenionego gatunku muzycznego jakim jest library music. Koncert rozpocznie się o godz. 19.

Od piątku do niedzieli w Tytano na Dolnych Młynów odbędzie się druga edycja WhoMan Festival, czyli festiwalu ludzi z pasją. Na początek w piątek o godz. 20 zobaczymy filmy nagrodzone podczas Bytom Film Festival.  W sobotę czekają nas warsztaty z zarządzania czasem, marketingowe czy rękodzieła, a także wykłady i dyskusje z zakresu ekologii i biznesu. Nie zabraknie też wystaw prac, a także koncertu, podczas którego wystąpią m.in. Romantic Fellas czy Pola Chobot i Adam Baran. Polecamy! Szczegółowy program znajdziecie na Facebook’u wydarzenia.

Najbardziej znany festiwal literacki w Polsce, czyli Festiwal Conrada trwa! Program jak zwykle jest nadzwyczaj bogaty. W piątek polecamy Wam spotkanie z Charlotte Gordon, które poprowadzi Anna Dziewit-Meller (Pałac Czeczotka, godz. 20:30). Najnowsza książka Gordon pt. „Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” zdobyła w 2016 roku nagrodę National Book Critics Circle Award. Heroiczna i bezkompromisowa walka obu bohaterek miała na celu upodmiotowienie kobiet i wywalczenie dla nich praw należnych każdemu. Sobotnim najważniejszym punktem programu będzie spotkanie z naszą noblistką, Olgą Tokarczuk, które odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE o godz. 15. W niedzielę polecamy Wam również pasmo filmowe. O godz. 18 w Muzeum Inżynierii Miejskiej obejrzycie film “Berlin. Symfonia wielkiego miasta”, czyli awangardowy dokument Ruttmanna będący portretem i studium Berlina lat 20. XX wieku. Program znajdziecie na stronie festiwalu.

Kolejne literackie wydarzenie, którego nie można przeoczyć to Międzynarodowe Targi Książki w Expo Kraków! Jakie ciekawe akcje przygotowano w tej edycji, poza oczywiście stoiskami i spotkaniami z autorami? Stworzymy wspólnie księgę oraz video z gratulacjami dla Olgi Tokarczuk. W czwartek, piątek i sobotę będzie możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej, która w niedzielę, podczas spotkania w siedzibie Wydawnictwa Literackiego, zostanie wręczona noblistce. Poza tym każdy kto odda książkę na stoisku akcji “Książka za książkę”, otrzyma kupon rabatowy na zakup nowych tytułów, honorowany na stoiskach wydawnictw, które przyłączą się do inicjatywy. Na dodatkowej scenie w hali Dunajec w piątek spotkają się tam miłośnicy gór, w sobotę fani fantastyki, a w niedzielę miłośnicy teatru. Targi potrwają do niedzieli!

W najbliższą niedzielę w Klubie Kwadrat zagra grupa Bitamina. Grupa powstała z przyjaźni trojga ludzi i z miłości do muzyki. Słychać to dokładnie w tekstach oraz produkcji bitów. Wrażliwość, z jaką trafiają do słuchacza jest zaskakująca, a wyśpiewywane emocje każdy odczuwa bardzo osobiście. Ich utwór z 2017 roku pt. “Dom” stał się hitem i obecnie dobija do 17 mln wyświetleń w serwisie Youtube. Będzie głośno w Kwadracie w niedzielę o godz. 20:30.

Prawdziwa plejada kobiecych gwiazd rodzimej sceny muzycznej wystąpi na najnowszej edycji trasy koncertowej Women's Voices. Piątkowy koncert odbędzie się w Hotelu Forum pod hasłem “Kobiety ratują planetę” i wystąpią tam Kayah, Edyta Bartosiewicz, Julia Pietrucha, Paulina Przybysz i Mela Koteluk. Dyrektorką artystyczną tego przedsięwzięcia jest właśnie Paulina Przybysz. Artystka chce zwrócić uwagę na najważniejsze problemy współczesnego świata: ekologiczne, społeczne, polityczne i ekonomiczne. Uznała, że najlepszą drogą będzie zaprezentowanie działań podejmowanych w tych dziedzinach przez bardzo aktywne kobiety. Do udziału w trasie zaprosiła kilka z nich, które będą prezentować swoją działalność i zachęcać do aktywności na różnych polach. Koncert rozpocznie się o godz. 20:15, a wcześniej film i spotkania z kobietami już od godz. 17:30.

17. Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to cztery dni pełne dobrego kina dokumentalnego, emocjonujących historii, gorących dyskusji i ciekawych rozmów z gośćmi specjalnymi. Już od czwartku do niedzieli ten objazdowy festiwal zawita do Kina Paradox na ul. Krupniczej. Poza filmami będzie można uczestniczyć w warsztatach, takich jak zajęcia antydyskryminacyjne (piątek, godz. 13) czy w spotkaniach, m.in. z udziałem Magdy Malinowskiej, członkini Inicjatywy Pracowniczej i reżyserki filmu “Strajk kobiet trwa” oraz Moniki Curyło, przedstawicielki Inicjatywy Pracowniczej na Uniwersytecie Jagiellońskim (piątek godz. 18:30). Polecamy!

BAL na Zabłociu już w piątek pokaże najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu Sundance! Pokaz Sundance Shorts Tour 2019 to sześć tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu o łącznej długości 90 minut. Na ekranie zobaczymy różnorodne formy filmowe - w selekcji pojawią się filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje, w tym sensacja tegorocznego Sundance: hipnotyzująca polska animacja "Acid Rain", która podbiła serca widzów i krytyków na całym świecie. Początek o godz. 21.

Klub Studio w piątek będzie należał do grupy IRA i jej fanów! Ten jeden z najbardziej znanych polskich zespołów rockowych lat 90. z Arturem Gadowskim ma na swoim koncie kilka niekwestionowanych hitów. Nie możemy wyobrazić sobie tego koncertu bez takich przebojów jak “Szczęśliwego Nowego Jorku”, “Nadzieja”, “Mój dom” czy “Wiara”. ich ostatnia płyta pt. “My” pochodzi z 2016 roku. Jako support wystąpi grupa Blitzkrieg. Początek o godz. 20.

Przenosimy się wehikułem czasu do przyszłego weekendu. A to dlatego, że mamy dla Was konkurs, o którym za chwilę! Już w przyszłą sobotę i niedzielę o godz. 19:15 na scenie Teatru Nowego Proxima zobaczymy spektakl „Kobiety objaśniają mi świat” w reżyserii Iwony Kempy. Parafrazując tytuł książki amerykańskiej pisarki i działaczki feministycznej Rebeki Solnit, „Mężczyźni objaśniają mi świat”, autorka chce, żeby powstał spektakl stworzony przez kobiety o kobietach i dla kobiet. Spektakl będzie opowiadać o sytuacji kobiet w dzisiejszym świecie, usłyszymy historie opisane w reportażach, biografiach, internetowych blogach, a także badaniach naukowych. Jako ilustracja muzyczna posłużą utwory m.in. PJ Harvey, Niny Simone czy Patti Smith. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat