Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sytuacja osób z autyzmem, zajęcia dodatkowe w przedszkolach

Podczas posiedzenia Komisji Edukacji radni zapoznali się z sytuacją osób z autyzmem i zaburzeniami zachowań w świetle danych Polskiego Towarzystwa Terapii Behawioralnej. Przedstawiona im została również informacja na temat zajęć dodatkowych prowadzonych na terenie przedszkoli.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Jak informuje Nela Grzegorczyk-Dłuciak – prezes Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej - na obecnie z pomocy terapeutycznej stowarzyszenia korzysta w Polsce 4500 rodzin, z czego 959 rodzin z Krakowa i gmin ościennych. Z badań przeprowadzonych w 2015 r. przez organizację wynika, że 98,8 proc. respondentów informuje, że mają do czynienia w szkołach z tzw. trudnymi uczniami. Dla uczniów mających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niedostosowanie społeczne gmina prowadzi młodzieżowe ośrodki wychowawcze – przypomniała Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji, Sportu i Turystyki. To, gdzie ostatecznie trafi dziecko po orzeczeniu z poradni, zależy od rodzica.

Kolejnym punktem posiedzenia była informacja na temat zajęć dodatkowych prowadzonych na terenie przedszkoli. Jak twierdzi radny Łukasz Wantuch docierają do niego sygnały od rodziców, że w przedszkolach samorządowych nie można zorganizować płatnych zajęć dodatkowych przed godziną 17. Zgodnie z obowiązującymi od 2015 r. przepisami nie wolno dyrektorom przedszkoli pobierać opłat za prowadzenie zajęć dodatkowych. - W związku z tym została wypracowana wspólnie z dyrektorami stawka 25 zł/miesiąc na dziecko, która jest przekazywana na zajęcia dodatkowe i to dyrektorzy przedszkoli wspólnie z rodzicami ustalają, jakie zajęcia są prowadzone oraz czy to zajęcia stałe, czy wyjścia do teatru, kina, na wycieczkę – informuje Anna Korfel-Jasińska. Są to zajęcia finansowane przez miasto dla wszystkich dzieci i rodzice nie ponoszą za nie opłat. Przewodnicząca Komisji Edukacji Agata Tatara uzupełniła informacje o zasady prowadzenia zajęć dodatkowych w przedszkolach w oparciu o list z Ministerstwa Edukacji Narodowej. (EGK)

 

 

 

pokaż metkę
Autor: (EGK)
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat