Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Jeszcze zdążę Wam zaśpiewać” - cykl wydarzeń o Annie Szałapak

14 października przypada druga rocznica śmierci Anny Szłapak. Krakowskie Forum Kultury wraz z Piwnicą pod Baranami przygotowało cykl wydarzeń upamiętniających „Białego Anioła” Piwnicy pod Baranami.

Fot. Krakowskie Forum Kultury
Krakowskie Forum Kultury

Wystawa fotografii

  • 16 września – 3 października, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
  • 5-18 października, Pracownia pod Baranami, wystawa czynna od godz. 11.00 do późnych godzin nocnych

Anna Szałapak w obiektywie Agnieszki Osieckiej byłaby taka: „Z czerni, z dymu, z alkoholowej pary, z chichotu Piotra Skrzyneckiego, z absurdu, zabawy i modlitwy, z tego wszystkiego, czym kipi Piwnica, wynurza się Ania jak anioł z piekła. Anioł, co się w piekle dobrze czuje! Biała suknia, białe skrzydła, srebrzystobiałe intencje, białe kwiaty, biała dusza i rude włosy, którymi porasta bohaterka piosenki o Annie Csillag. Białość, biel, anielskość. I do tego barwa głosu – szklana, ale szorstka, poważna, ale powabna. Arcyciekawe to połączenie. Ta czerń piwniczna i ta białość Ani. Zaiste, nie byłoby chyba Piwnicy bez Anki, ale i nie byłoby Anki bez Piwnicy…”

Wystawa zdjęć przedstawiających Annę Szałapak – sentymentalna, zabawna i wzruszająca podróż przez życie „Białego Anioła” Piwnicy pod Baranami. Można wspominać artystkę, oglądając fotografie z jej dzieciństwa, pierwszych występów z zespołem Słowianki i w Piwnicy, z podróży z Agnieszką Osiecką i Zygmuntem Koniecznym, a wreszcie piękne, stylowe portrety wykonane przez mistrzów obiektywu.

Spotkanie z artystami

  • wtorek, 15 października, godz. 17.00, Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27

Anna Szałapak współpracowała w ciągu swojego artystycznego życia z wieloma znanymi artystami, muzykami, kompozytorami, poetami. Nadal pozostaje w sercach swoich przyjaciół i odbiorców jej twórczości. Podczas spotkania wspominać ją będą Zygmunt Konieczny, Michał Półtorak i Witold Turdza, a spotkanie poprowadzi Wacław Krupiński.

Pokaz filmu „Ślady mojego istnienia”

  • wtorek, 15 października, godz. 18.00, Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27

Anna Szałapak była nie tylko wybitną pieśniarką, ale także uznaną etnografką związaną z Krakowem
i jego tradycjami. Film „Ślady mojego istnienia” w reżyserii Pauliny Ibek to wielowątkowy portret artystki, ukazujący jej niezwykłą osobowość i różnorodne zainteresowania.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Jeszczę zdążę Wam zaśpiewać

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat