Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasta europejskie wobec najmu krótkoterminowego

26 września w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie miast europejskich, w których turystyczny najem krótkoterminowy jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na ich rozwój. Ze względu na niekorzystne zmiany zachodzące pod wpływem rozwoju tego zjawiska, do Amsterdamu, Barcelony, Berlina, Brukseli, Bordeaux, Krakowa, Paryża, Walencji i Wiednia dołączyły trzy kolejne miasta: Bolonia, Florencja oraz Londyn.

Fot. Jan Graczyński

Ponieważ po wyborach do Parlamentu Europejskiego aktualnie trwa procedura wyboru nowego komisarza odpowiedzialnego za wspólny rynek europejski, miasta - za pośrednictwem organizacji Eurocities - wystąpiły do komisji konkursowej z inicjatywą, aby jednym z tematów podczas przesłuchania kandydatów na to stanowisko było jego odniesienie się do kwestii turystycznego najmu krótkoterminowego.

W wyniku dotychczasowych działań przedstawicieli miast, coraz bardziej realne staje się to, że numer rejestrowy będzie identyfikował legalność obiektu, w którym są świadczone usługi noclegowe dla turystów. Oczekiwany jest nadal wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie, którą założył Paryż przeciwko jednej z platform internetowych. Przedstawiciele miast są zdeterminowani, aby do prawa unijnego wprowadzić takie zapisy, które dadzą możliwość władzom lokalnym na wprowadzenie odpowiednich regulacji w odniesieniu do funkcji miasta. Po wyborze komisarza, planowane są dalsze spotkania, również na szczeblu politycznym.

pokaż metkę
Autor: Bożena Zaremba-Marcych
Osoba publikująca: Magdalena Brzostowska
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Data publikacji: 2019-10-07
Data aktualizacji: 2019-10-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź