Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pawilon Okocimski opowie o sekretnym życiu przyrody

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” przygotowuje wystawę stałą, która w całości poświęcona będzie życiu przyrody – lasów, pól i łąk. Ośrodek mieści się na największej polanie Lasu Wolskiego, w wyremontowanym niedawno Pawilonie Okocimskim. Pełne uruchomienie obiektu zaplanowano na luty 2020 r. Jedną z atrakcji będzie angażująca wszystkie zmysły wycieczka po sali dziennej i nocnej.

Fot. symbioza-krakow.pl

Wystawa w sali górnej przedstawi życie leśnej krainy i jej mieszkańców w ciągu dnia – przewodnikiem po ścieżkach i piętrach lasu będzie buk. Czy las śpi, co robią zwierzęta po zmroku? – o tym będzie można się przekonać w sali dolnej, gdzie zmysł wzroku ustąpi miejsca słuchowi i dotykowi. Opowieść o życiu lasu, snutą w salach głównych, będzie można kontynuować w sali warsztatowej łąk i pól – to przestrzeń do organizacji warsztatów tematycznych. W jej sąsiedztwie znajduje się pracownia kulinarna, która w zależności od tematyki zajęć będzie umożliwiała ich rozwinięcie o warsztaty kulinarne. Dla najmłodszych centrum szykuje jeszcze niespodziankę – norę borsuka.

Wokół pawilonu znajduje się ciekawa infrastruktura – m.in. ogród permakulturowy, stoły warsztatowo-piknikowe czy hamaki, a docelowo będzie można wypożyczyć nieodpłatnie leżaki, koce, sprzęt sportowy, a nawet sztalugi.

Choć przestrzenie pawilonu są jeszcze miejscem intensywnych prac związanych z wystrojem i ekspozycją, centrum już działa i prowadzi wiele akcji w terenie – m.in. spacery przyrodnicze po Lesie Wolskim oraz innych terenach cennych przyrodniczo. Na nieodpłatne otwarte spacery mieszkańcy mogą zapisywać się przez formularz dostępny na stronie: zzm.krakow.pl.

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” uczestniczy też w wydarzeniach miejskich, takich jak Piknik Eko, Święto Rodziny Krakowskiej, Dzień Otwarty Magistratu. W poniedziałek, 7 października zaprezentuje się podczas Wielkiej Lekcji Ekologii, organizowanej w TAURON Arenie dla krakowskich szkół.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-04
Data aktualizacji: 2019-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź