Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

List intencyjny w sprawie Igrzysk Europejskich podpisany

W środę, 2 października, został podpisany list intencyjny w sprawie rozpoczęcia działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Kraków i Małopolska będą gospodarzami tej wyjątkowej sportowej imprezy.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

List intencyjny podpisali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, wicepremier Jarosław Gowin, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz rektorzy krakowskich uczelni wyższych: AGH, AWF i UJ.

Stanowi on zobowiązanie dotyczące m.in. podjęcia wspólnych działań umożliwiających przygotowanie i organizację wioski igrzysk, a także wioski medialnej. Dzięki temu powstaną miejsca zakwaterowania dla sportowców, działaczy, całego personelu, a także dla wolontariuszy i dziennikarzy zgodnie z wymogami Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

– Jako Kraków jesteśmy przygotowani zarówno organizacyjnie, jak i merytorycznie do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. Dodał, że „organizacja takiej imprezy to szansa nie tylko na promocję regionu, ale przede wszystkim na rozwój infrastruktury sportowej i nie tylko. Liczę, że dzięki temu wydarzeniu planowane inwestycje komunikacyjne: drogowe czy tramwajowe zostaną sfinansowane przy wsparciu środków zewnętrznych”.

- Dla Małopolski Igrzyska Europejskie są niesamowitą szansą na rozwój i promocję naszego regionu, z której będziemy się starali w jak największym stopniu skorzystać. Zostaliśmy wybrani na gospodarza igrzysk – to z pewnością powód do dumy, ale także zobowiązanie do ciężkiej pracy. Przekonanie, że mamy poparcie polskiego rządu, a także nawiązana współpraca z rektorami uczelni sprawia, że jesteśmy w stanie zorganizować wydarzenie na najwyższym, europejskim poziomie – mówił podczas konferencji marszałek Witold Kozłowski.

Przedstawiciele krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha dokonają oceny infrastruktury i podejmą działania, które pozwolą w pełni wykorzystać istniejące w obrębie ich uczelni obiekty. Posłużą one jako przestrzenie do treningów, rozgrywania poszczególnych dyscyplin czy jako miejsca pobytu sportowców i ekip towarzyszących.

Wioski olimpijskie powinny spełniać określone wymagania zgodne z wytycznymi EOC, które określi Polski Komitet Olimpijski, a następnie ustalone wytyczne przekaże poszczególnym uczelniom.

Przypomnijmy, że 11 lipca w krakowskim magistracie odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami rządu i samorządu, poświęcona organizacji tego wydarzenia. Szczegóły tutaj.

Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., druga w 2019 r. w Mińsku.

 

 

pokaż metkę
Autor: GRAŻYNA ROKITA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-10-02
Data aktualizacji: 2019-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat