Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znikający azbest i zieleń miejska

Informacja na temat realizacji programu eliminacji azbestowych pokryć dachowych była głównym punktem posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska. Rozmawiano też o parkach miejskich, choć ten temat będzie szerzej omawiany za dwa tygodnie.

Fot. pip.gov.pl

Informacji o azbeście udzieliła radnym Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Jak powiedziała, do tej pory usuniętych zostało 900 ton azbestu w 400 obiektach. Program usuwania wyrobów zawierających azbest trwa od połowy 2015 r. Od 2017 do 2020 r. w Krakowie projekt realizowany jest dzięki środkom unijnym - dofinansowanie wynosi ponad 3,7 mln zł, natomiast wartość programu w latach 2017-2020 to ponad 4,7 mln zł. Na pytanie, ile jeszcze azbestu zostało do usunięcia, dyrektor Mrugała odpowiedziała, że jest to około 3 tysięcy ton. Jak dodała, miasto świadczy nieodpłatnie - za pomocą wyspecjalizowanej firmy - usługi demontażu wyrobów zawierających azbest z dachów, elewacji budynków i odpadów zalegających na terenie nieruchomości, w związku z czym warto – jeśli komuś taki azbest zalega - złożyć wniosek o jego usunięcie w Wydziale Kształtowania Środowiska.

Inwestycje w parki miejskie

Obecny na posiedzeniu komisji Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ds. Inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej, przekazał radnym listę inwestycji związanych z parkami miejskimi, prowadzonych przez ZZM, które nie są realizowane lub są realizowane w niepełnym zakresie, z uwagi na niewystarczające środki finansowe. Na liście znajdują się tak ważne z punktu widzenia mieszkańców pozycje, jak np. rewitalizacja Parku Jordana, na którą brakuje 21 mln zł, czy zagospodarowanie Parku Duchackiego, gdzie brakuje ponad 6 mln zł. Radny Jacek Bednarz pytał czy ZZM stworzył jakąś listę rankingową, w oparciu o którą po kolei realizowane będą inwestycje. Dyrektor Tabor przyznał, że wcześniej taka lista istniała, obecnie nie jest prowadzona.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-09-24
Data aktualizacji: 2019-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź