Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#KrakówExperience w Edynburgu

Ten weekend upłynął w Edynburgu pod znakiem #KrakówExperience. W związku z podpisaniem kolejnej umowy o współpracy partnerskiej między miastami, w dniach 20-21 września, Kraków prezentował się w stolicy Szkocji.

Fot. Kraków Experience
Kraków Experience

W piątek, 20 września, w katedrze św. Idziego znany Cracow Guitar Quartet zagrał koncert, w którego programie znalazły się utwory m.in. Michaela Praetoriusa, Edwarda Griega i Celso Machado.

W sobotę w sercu Edynburga – na West Parliament Square – odbędzie się piknik krakowski. Na scenie Balet Cracovia Danza opowie tańcem o tradycjach polskiego dworku, a także będzie uczył krakowiaka. Alex Imrie zaprezentuje krakowski tartan natomiast teatr „Lustro Sceny– pokaże spektakl o Smoku Wawelskim.

Opowiadana będzie historia partnerstwa Krakowa i Edynburga, a zebrana publiczność będzie miała także okazję wysłuchania legend i opowieści o Krakowie. Jedną z nich przeczyta ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. W konkursach i warsztatach komiksowych „Jestem miasto. Kraków i Edynburg” – prowadzonych przez Artura Wabika i Marcina Surmę oraz warsztatach plastycznych - z Żywym Muzeum Obwarzanka – wezmą udział najmłodsi mieszkańcy Edynburga.

Punktem kulminacyjnym pikniku będzie przekazanie – przez Jerzego Muzyka, zastępcę prezydenta miasta Krakowa – upominku od Krakowa na ręce Lorda Provosta Franka Rossa. W rewanżu za krakowski tartan, nasz szkocki partner otrzyma recepturę obwarzanka edynburskiego – nazwanego CRACOVIAN. Autorką tej nazwy jest mieszkanka Krakowa, Gabriela Bukowska, zwyciężczyni konkursu internetowego na nazwę upominku dla Edynburga, a autorem przepisu – mistrz kulinarny Adam Chrząstowski. 

W pikniku krakowskim wezmą też udział m.in. koronczarki z Krakowa: Jadwiga Węgorek i Beata Jarema, prezentujące trudną sztukę koronki klockowej; edynburska organizacja Fenix – organizująca akcję charytatywną; Farmona – sprzedająca kosmetyki z Krakowa; polscy piekarze i sklepy. Stoisko Krakowa – Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019 częstować będzie edynburskim obwarzankiem CRACOVIANEM.

#KrakówExperience odbywa się dzięki zaangażowaniu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu, a przede wszystkim Szkocko-Polskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu (SPCA) będącego organizatorem całego przedsięwzięcia w Edynburgu.

pokaż metkę
Autor: KINGA STOSZEK
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat