Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny przewodnik weekendowy na lato

Długi weekend już trwa! Jeśli jeszcze nie wiecie, jak go kulturalnie spożytkować, mamy dla Was kilka pomysłów. Kulturalny przewodnik poleca się na lato! 

Fot. materiały prasowe/Kino pod Baranami
materiały prasowe/Kino pod Baranami

To pierwsza edycja wydarzenia, które – mamy nadzieję – zagości w Krakowie już regularnie. Mowa o Confiction, czyli Festiwalu Popokultury, który do dziś odbywa się w EXPO Kraków na ul. Galicyjskiej. Gośćmi będą m.in. autorzy książek, scenarzyści filmowi, Mistrzowie Gry, wydawcy gier planszowych i dziennikarze. Na Confiction zagracie w gry planszowe i gry fabularne – ze swoimi przyjaciółmi lub polecanymi Mistrzami Gry – a także w gry na urządzeniach mobilnych. Najmłodsi fani wezmą udział w warsztatach, poznają autorów i ilustratorów oraz ich prace. Zgłębicie połączenia między literaturą, komiksem i kinematografią – posłuchacie zarówno aktorów, jak i scenarzystów, pisarzy i rysowników. Polecamy wizytę w EXPO! 

Polecamy Wam też festiwal filmów ekologicznych, czyli Krakow International Green Film Festival. Rozpocznie się on w niedzielę, kiedy to w trzech plenerowych kinach na bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu zobaczymy 12 filmów z całego świata dotykających najważniejszego problemu współczesnego świata, czyli zmian klimatu. Kolejne tematy będą poruszane w następnych dniach festiwalu – zakończy się on 25 sierpnia. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiększyć naszą świadomość na temat ekologii!

W sierpniu Forum Przestrzenie zaprasza na niedzielne koncerty plenerowe! W najbliższą niedzielę mieszanka polsko-afrykańska, czyli zespół Lua Preta. Tworzą go polski DJ Mentalcut, a także pochodząca z Angoli wokalistka Ms. Gia. Ich muzyka to połączenie elektroniki i afrykańskiego muzycznego dziedzictwa, włączając w to takie gatunki jak afrohouse czy kuduro. Ich EPka „Polaquinha Preta” ukaże się już we wrześniu. Posłuchajcie materiału na żywo już w niedzielę o godz. 17.00.

Kolejny tydzień Letniego Taniego Kinobrania pod Baranami! W tym tygodniu zobaczymy na ich ekranie filmy, które nas rozbawią. Co zabawnego możemy Wam polecić? O rozwój trudnej umiejętności śmiania się z siebie, zatroszczy się „Juliusz” z Wojciechem Mecwaldowskim w roli tytułowej - udany mariaż coraz popularniejszego w Polsce stand-upu oraz rodzinnego melodramatu. Z kolei film „Przepraszam, że przeszkadzam” wyreżyserowany przez hip-hopowca Boots Rileya, to prawdziwa jazda bez trzymanki, w której rasowe dylematy głównego bohatera przeplatają się z galopującym kapitalizmem, sztuką performatywną i wielkim, korporacyjnym spiskiem. Nie zabraknie też filmów jednego z najoryginalniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wesa Andersona. „Grand Budapest Hotel” i „Moonrise Kingdom” również w repertuarze na ten tydzień!

W Teatrze Bagatela do niedzieli o godz. 19.15 zobaczycie spektakl „Ryzykowna forsa”. Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi „Ryzykownej forsy” – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, sprawa się komplikuje. W rolach głównych m.in. Urszula Grabowska i Krzysztof Bochenek.

Idealna propozycja na spędzenie ciekawie weekendu na świeżym powietrzu to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema! W tym miejscu praw fizycznych rządzących naszym światem możecie nauczyć się poprzez zabawę. Na powierzchni ponad 6 hektarów parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” i zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Ogród oferuje też zwiedzanie, udział w warsztatach, pokazy spektakularnych eksperymentów naukowych. Dziś, o godz. 11, odbędą się warsztaty "Zapach w roli głównej". Na zajęciach będzie można m.in. zapoznać się z dawnymi metodami otrzymywania zapachów z roślin. Polecamy!

pokaż metkę
Autor: NATALIA BUJAK
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat