Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wakacje 2019: literacki Kraków w podróży po Polsce

Jeśli twój wakacyjny rytm wyznaczają letnie festiwale literackie i muzyczne, a zwłaszcza wydarzenia z krakowskim znakiem jakości, ten krótki przewodnik jest właśnie dla ciebie. Sprawdź, gdzie spotkania organizuje Kraków Miasto Literatury UNESCO i zaplanuj literackie lato!

Fot. Miasto Literatury UNESCO
Miasto Literatury UNESCO

Po 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym KMLU – Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprogramowało pasmo literackie, a także po podróży na Halfway Festival do Białegostoku, gdzie spotkaliśmy się m.in. z Łukaszem Orbitowskim i Olgą Hund, pora na kolejne przystanki literackie.

KMLU literacko i wyraziście zaznaczy swoją obecność w Katowicach na OFF Festivalu między 2 a 4 sierpnia. Tego święta muzyki alternatywnej nie trzeba nikomu przedstawiać! Jakie wydarzenia przygotowało KMLU w Kawiarni literackiej? Drugiego dnia festiwalu będzie tam naprawdę głośno za sprawą performansu poetycko-muzycznego, na którym poezję gadaną, wykrzyczaną i freestyle’owaną przedstawią Jakub Kornhauser, Agata Jabłońska i Paweł Harlender. Podczas tego spotkania Jacek Świdziński, jeden z najciekawszych polskich komiksiarzy, za pomocą farb, intelektu i talentu skomentuje na żywo poetycką rzeczywistość naszego kraju, posługując się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy. Na wydarzenie Dlaczego głośno? zapraszamy o godz. 16.00.

Zaraz po OFF Festivalu wybierzemy się na Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, gdzie odbędą się miedzy innymi firmowane przez KMLU warsztaty Literatura w wielkim i małym mieście. To otwarte spotkanie dla osób z branży literackiej, ale także czytelniczek i czytelników, poświęcone będzie badaniom krakowskiego życia literackiego. 9 lipca o godz. 11.00 w miasteczku festiwalowym Grzegorz Jankowicz przedstawi wspomniany raport Dramat i życie w praktycznej i interaktywnej formie.

W połowie sierpnia wracamy do grodu Kraka, gdzie na terenie EXPO Kraków odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Popkultury Confiction. „Autorzy książek, scenarzyści filmowi, mistrzowie gry, wydawcy gier planszowych, dziennikarze i przede wszystkim wy – fani. Wszyscy zgromadzeni w jednym miejscu, aby wspólnie bawić się, poznawać nowe seriale, gry i książki” – piszą organizatorzy festiwalu. KMLU jest partnerem wydarzeń literackich i organizowanego w ramach wydarzenia konwentu LemCon, przybliżającemu twórczość Stanisława Lema. Wśród gości, z którymi spotkamy między 16 a 18 sierpnia, są Tomasz Pindel, Wit Szostak i Aleksandra Zielińska.

Na koniec wakacji KMLU wybierze się w podróż nad morze na Festiwal Miasto Słowa i wydarzenia organizowane wokół Nagrody Literackiej Gdynia. Od 26 sierpnia do 1 września spotkamy się z autorami książek nominowanych do tegorocznej nagrody, wśród których znajdują się tytuły wydane pod patronatem KMLU: Psy ras drobnych Olgi Hund i Tajny agent Josepha Conrada w nowym tłumaczeniu Maciej Świerkockiego. Festiwal otworzy premiera Historii fandomowych Tomasza Pindla. Posłuchamy o alterkulturze, o trzecim obiegu wytworów ludzkiej wyobraźni, o osobach, którym się chciało i nadal chce, które tworzą środowisko dynamiczne i twórcze.

Więcej o programie Kraków Miasto Literatury UNESCO: www.miastoliteratury.pl

plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót
Znajdź komunikat