Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalne propozycje na weekend!

Kalendarzowe lato rozpocznie się już w ten weekend! No i oznacza to oczywiście, że to właśnie w sobotę cały Kraków opanują Wianki! Poza mnóstwem koncertów plenerowych, polecamy Wam też filmowe seanse plenerowe, teatralne premiery, a także występy początek Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zaplanujcie sobie letni weekend w Krakowie!

Fot. Wojciech Wandzel / KBF
Wojciech Wandzel / KBF

Na początek święto muzyki w Krakowie, czyli Wianki 2019! Różnorodni artyści w wielu zakątkach miasta - tak właśnie będzie wyglądał ten dzień. Kogo usłyszymy? Na Rynku Głównym wystąpią m.in. Natalia Nykiel, Miuosh i Rasmentalism. Nad Wisłą bardziej alternatywnie - usłyszycie m.in. tęskno, Misię Furtak czy Barbarę Wrońską. Przy Al. Jana Pawła II na scenie pojawią się chociażby Patrick The Pan oraz Renata Przemyk. Poza tym muzycznych odkryć szukajcie również m.in. na Placu Nowym czy na pl. świętego Ducha. Głodni innych wrażeń? O godz. 23:30 na Rynku możecie potańczyć na Unsound Silent Disco. A poza tym wielki pokaz pirotechniczny nad Wisłą o godz. 22:30 - tego nie można przegapić!

Festiwal Kultury Żydowskiej nadchodzi wielkimi krokami! Już w piątek możecie wybrać się na koncert otwarcia, podczas którego wystąpi izraelsko-brazylijski muzyk Abrão. Pod koniec lat 80-tych był wokalistą brazylijskiego post-punkowego zespołu Kafka. Po długiej podróży do Indii, podczas której próbował odnaleźć siebie, zdecydował się jednak zamieszkać w Izraelu i zacząć swoje życie od nowa. Teraz nadszedł czas na tropikalno latynoską odsłonę muzyka i jego pierwszy solowy album: „Abrão”. Teksty na płycie to przede wszystkim zapis jego życia — od dzieciństwa do dorosłości. Sprawdźcie, jak artysta wypada na żywo! Początek koncertu w namiocie FKŻ przy Synagodze Wysokiej o godz. 21.

Od piątku Kino pod Baranami zaprasza na Przegląd Filmów Wietnamskich. W programie pięć wyjątkowych produkcji pełnometrażowych, w których tradycja miesza się z nowoczesnością, a trudna historia przeplata z pełną optymizmu współczesnością. Już w piątek obejrzycie “Krawcową” - film opowiadający o sztuce szycia tradycyjnego wietnamskiego stroju (ao dai) oraz… podróżach w czasie! Odtwórczyni głównej roli w filmie, Vu Tran Diem My, będzie gościem pokazu. Z kolei w sobotę na ekranie  “Historia na piasku pisana”, która weszła na ekrany kin w 1999 roku. Ta niezwykła opowieść o długim oddziaływaniu wojny na życie mieszkańców to ujmujące i zadziwiająco trafne wprowadzenie do wietnamskiej historii i obyczajowości. To naprawdę rzadka okazja, by zobaczyć te filmy na dużym ekranie! Seanse codziennie o godz. 19.

A może seans pod chmurką? Niezawodny pod tym względem jest BAL na Zabłociu! W piątek możecie tam zobaczyć film “Lato 1993”, czyli obraz katalońskiej reżyserki Carli Simón. Sześcioletnia Frida ma zamieszkać ze swoim wujkiem i jego rodziną na hiszpańskiej prowincji. Nie jest to jednak wakacyjny wyjazd. Dziewczynka straciła oboje rodziców - mama niedawno zmarła po długiej chorobie - i musi nauczyć się żyć z nowymi opiekunami. A dzień później kino plenerowe na Wianki. Będzie to kultowy obraz Marka Piwowskiego z genialnymi: Tymem, Maklakiewiczem i Himilsbachem, czyli oczywiście “Rejs”! W końcu - “najbardziej lubimy filmy, które znamy”. Oba seanse o godz. 21.

Agrafka po raz kolejny zaprasza na swoje Kino na Tarasie. Na pierwszy ogień idą filmy opatrzone hasłem “Kobiety w podróży”. W piątek premiera tego tygodnia, czyli “Kobieta idzie na wojnę” - islandzki komediodramat o dyrygentce lokalnego chóru, która w pojedynkę wypowiada walkę potężnemu koncernowi niszczącemu środowisko. Dzień później klimat się ociepli i obejrzymy hiszpańską “Petrę” z wspaniałą Barbarą Lennie w roli głównej. Kobieta po śmierci matki postanawia dowiedzieć się prawdy o swoim ojcu, którego tożsamość zawsze była przed nią ukrywana. Te i inne seanse z tej serii codziennie o godz. 21:30.

Co proponuje nam Bagatela w tym tygodniu? Najlepsi aktorzy tego teatru wcielają się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii “Prawda...o zdradzie”. Florian Zeller podsuwa nam niezwykle przewrotne odpowiedzi na pytanie o sensowność wszelkiej zdrady. Spektakl zobaczycie w piątek o godz. 19:15, w sobotę o godz. 16:30 i 19:15, a w niedzielę o godz. 17. Wybiegnijmy w przyszłość i sprawdźmy co będzie działo się w Bagateli we wtorek i środę. Obejrzycie wtedy spektakl “Kochankowie nie z tej ziemi”. Na skutek pewnego nieporozumienia ze świętym Piotrem, kameralny dom pod Londynem zamieszkują dwie pary zakochanych ludzi. Piszących powieści kryminalne mężczyzn, Jacka i Simona, wspierają ich wierne i oddane żony: Susie i Mary. Jakie jednak relacje naprawdę panują w tym domu, dowiecie się we wtorek i środę o godz. 19:15.

Komediowo będzie w tym tygodniu również w Teatrze Ludowym! Zobaczymy tam francuską klasykę, czyli "Kolację dla głupca" na podstawie Francisa Webera. Atrakcją wieczoru będzie tytułowy Głupiec, niezbyt lotny księgowy z ministerstwa finansów, fantastyczny obiekt towarzyskich manipulacji i żartów. Wygodnie i dostatnio żyjące towarzystwo z wyższych sfer Paryża zabawia się regularnie organizując co wtorek kolacje, na które przyprowadzają życiowych nieudaczników.  Bogaty wydawca, Pierre Brochant, zaprosił niezbyt rozgarniętego księgowego, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed wyjściem na kolację Pierre ulega kontuzji, która nie pozwala mu wyjść z domu. I tak obaj panowie – mądrala i jego głupiec – zostają uwięzieni i wpadają w wir niespodziewanych wydarzeń! Spektakl do obejrzenia w piątek o godz. 19:30 i niedzielę o godz. 19 na Dużej Scenie.

Premiera w Teatrze Barakah! W ten weekend zobaczycie tam spektakl "My Way, My Dream, My Life" w wykonaniu Jedynej Rewii Draq Queen! To fantazyjna opowieść, która zabierze widzów w niezwykłą podróż marzeń. Spektakl z utworami dobrze Wam znanymi, śpiewanymi przez największe Divy sceny i estrady, wzbogacony o prezentacje multimedialne, monologi, żarty. Tylko pozytywna energia! Premiera już w najbliższy piątek, a kolejne spektakle w sobotę i niedzielę - wszystkie o godz. 19.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat