Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

70 lat Nowej Huty – specjalne wydawnictwo i wspólne zdjęcie

W tym roku młodsza siostra Krakowa obchodzi 70. urodziny. Jak przystało na tak ważny jubileusz, jego świętowanie będzie długie i pełne atrakcji. Aby wszyscy mieszkańcy miasta i miłośnicy Nowej Huty mogli się szybko zorientować w urodzinowej ofercie kulturalnej, Wydział Komunikacji Społecznej UMK przygotował specjalną publikację. To nie tylko praktyczne źródło wiedzy o nadchodzących wydarzeniach, ale też ciekawa pamiątka z roku jubileuszu.

Fot. Magiczny Kraków
Magiczny Kraków

– Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu Nowej Huty. To nie tylko kalendarium najciekawszych wydarzeń jubileuszowych, ale przede wszystkim opowieść o dzielnicy i jej mieszkańcach. Skupiliśmy się nie tylko na przeszłości, ale przede wszystkim na teraźniejszości dzielnicy, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi dla coraz większej liczby krakowian staje się wymarzonym miejscem do życia – mówi Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej UMK.

9 czerwca wydawnictwo było dostępne podczas Dnia Otwartego Magistratu, który w tym roku odbył się w dwóch lokalizacjach – na pl. Wszystkich Świętych i przy ul. Boruty-Spiechowicza, naprzeciwko urzędu przy ul. Zgody 2. Niedzielne świętowanie było jednym z elementów kulturalnych obchodów jubileuszu Dzielnicy XVIII.

Uczestnicy tego wydarzenia po południu pozowali na alei Róż do pamiątkowego zdjęcia, „Nowohucianie na 70-lecie”:

 

Nowohucianie na 70-lecie_foto

 

Do końca roku zaplanowano jeszcze szereg koncertów, wystaw, spotkań, konkursów, warsztatów, projektów słowno-muzycznych, których realizację miasto wsparło kwotą 1,5 mln zł.

 

Kalendarium wydarzeń jubileuszowych to tylko część przygotowanej publikacji, bo pomyślana ona została jako kompendium wiedzy o Nowej Hucie kiedyś i dziś. Na łamach znalazły się opowieści o najważniejszych wydarzeniach z życia dzielnicy, analiza nowohuckiej architektury i urbanistyki czy tekst o tym, jak przed laty rodziło się tutaj życie kulturalne. O mieszkańcach Nowej Huty mówią też nowohucka dziennikarka i socjolog, który przyjrzał się od strony naukowej fenomenie Nowej Huty wśród jej nowych mieszkańców.

Lektura pozwoli także poznać ciekawe wątki z funkcjonowania Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Nowohucianie – z różnym stażem w dzielnicy - opowiadają, jak się tu mieszka, dlaczego warto robić zakupy w lokalnych warzywniakach oraz co młodej matce daje fakt, że do sklepu czy biblioteki może bez problemu wejść z wózkiem.

Z publikacji można się dowiedzieć, jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć, na jakie detale w przestrzeni należy zwrócić uwagę i dlaczego warto przyjechać „z Krakowa” do jednego z nowohuckich teatrów czy ośrodków kultury. Piszemy też o tym, jakie inwestycje zostały w ostatnich latach zrealizowane w Nowej Hucie, a co czeka wszystkie nowohuckie dzielnice w najbliższej przyszłości.

Wydawnictwo pt. „70 lat Nowej Huty” jest dostępne m.in. podczas Pikników Krakowskich, w jednostkach kultury i wszystkich lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa.

 

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat