Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Centrum nie do poznania

Jak funkcjonuje Park Kulturowy Stare Miasto? Co się w nim ostatnio zmieniło? Przyjrzano się temu podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa.

Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl
Paweł Krawczyk/krakow.pl

Lwią część niedługiego posiedzenia komisji przeznaczono na prezentacje zmian w parku kulturowym. Tomasz Przybyło z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego skupił się na przedstawieniu zmian od ostatniej nowelizacji uchwały o Parku Kulturowym. Do lamusa odeszły: handel w bramie, spacerujące po płycie Rynku Głównego maskotki, nie uświadczymy już pamiątek niezwiązanych z miastem, uregulowano zasady funkcjonowania ogródków gastronomicznych oraz handlu obwoźnego, regulacjom poddane zostały emisje światła i dźwięku, zakazano agresywnego podświetlania okien, zmieniły się formaty reklam zaokiennych, wprowadzono zakaz ograniczania transparentności przeszkleń, nagabywanie występuje dużo rzadziej, wprowadzono także nowe przepisy dotyczące meleksów, o czym mowa była na poprzednich posiedzeniach komisji. Problemem wciąż są występy artystów używających sprzętu nagłaśniającego oraz często prowadzony przez nich handel płytami CD.

Podczas prezentacji zdjęć rynku i okolic sprzed wejścia w życie nowych przepisów  oraz tych samych miejsc po nowelizacji uchwały, można było odnieść wrażenie, że ogląda się inne miasto. Jest zdecydowanie schludniej i ładniej. Fakt ten docenili radni, choć nie zabrakło z ich strony pytań. Przewodniczący komisji Tomasz Daros oraz radny Łukasz Sęk pytali o liczbę wykroczeń na terenie parku kulturowego. Jak wyjaśnił przedstawiciel Straży Miejskiej, liczba wykroczeń w roku 2018, bo za ten okres są dane, wzrosła, ale jest widoczny spadek wykroczeń, jeśli chodzi o łamanie przepisów o parku kulturowym. Związane jest to najprawdopodobniej z tym, że już większość osób zapoznała się zasadami tam obowiązującymi. Najwięcej mandatów dotyczy umieszczania reklam na obszarze parku kulturowego, często karane jest prowadzenie nielegalnego handlu na terenie Rynku Głównego, zdarza się, że kara dotyczy złego oświetlenia lokalu usługowego.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat