Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Medale Cracoviae Merenti przyznane

8 maja podczas sesji radni zdecydowali o przyznaniu Brązowego Medalu „Cracoviae Merenti” architektowi Krzysztofowi Wielgusowi oraz Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti” Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa, obecnie Muzeum Krakowa. To najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa. Projekty uchwał w tej sprawie przygotował prezydent Jacek Majchrowski.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Dr. inż. arch. Krzysztof Wielgus – architekt, od 1984 roku pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki; wieloletni pracownik Muzeum Lotnictwa Polskiego. Społecznik oddany ochronie, rewaloryzacji i adaptacji dawnych dzieł inżynierii, zabytków fortyfikacji, przemysłu i komunikacji na terenie Krakowa, Małopolski, a także Zamościa i Ziemi Przemyskiej. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki, autor metodologii i programu prac konserwatorskich przy najstarszych zabytkach lotniczych z lat 1910-1918. Członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Aktywnie działał na rzecz odnowy i adaptacji kilkudziesięciu obiektów dawnej Twierdzy Kraków. Konsultant, projektant, autor i współautor programów kulturowych, m.in. projektu Lotniczego Parku Kulturowego na lotnisku Rakowice-Czyżyny oraz programu konserwacji zabytków lotniczych z okresu I wojny światowej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Autor i współautor ponad 50 artykułów oraz książek na temat historii fortyfikacji, teorii i zasad konserwacji i adaptacji zabytków architektury obronnej i zespołów poprzemysłowych, ochrony i konserwacji dzieł techniki, historii lotnictwa. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, samorządowymi oraz branżowymi.

Muzeum Krakowa, założone w 1899 roku, w 2019 roku świętuje jubileusz swego 120-lecia. Powołane do życia jako oddział Archiwum Akt Dawnych Miasta Krakowa, szybko ugruntowało swoją markę jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – obecnie Muzeum Krakowa – i przez szereg lat działalności trwale wpisało się w kulturowy pejzaż miasta.

Przez ponad 100 lat swej działalności Muzeum stało się synonimem słowa Kraków, gromadząc i dokumentując najważniejsze dla miasta pamiątki, opowiadając o dziejach miasta i współtworząc wspólnotę krakowian skupionych wokół lokalnego dziedzictwa. Muzeum stało się powiernikiem tradycji niematerialnego dziedzictwa i zarządcą miejsc związanych z historią miasta. Muzeum podejmuje liczne inicjatywy, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta: konkurs i wystawę szopek krakowskich, pochód Lajkonika, Bieg Pamiętaj z Nami i wiele innych. Dzięki staraniom muzeum tradycja szopkarstwa krakowskiego została w roku 2018 wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Struktura Muzeum obejmuje dziś 19 oddziałów wraz z filiami: Pałac Krzysztofory, Stara Synagoga, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka Pod Orłem, Ulica Pomorska, Kamienica Hipolitów, Wieża Ratuszowa, Barbakan, Mury Obronne, Celestat, Muzeum Nowej Huty, Podziemna Nowa Huta, Dom Zwierzyniecki, Rynek Podziemny, Muzeum Teatralne, Thesaurus Cracoviensis, Muzeum Podgórza, Rydlówka, KL Plaszow. Wszystkie oddziały to miejsca, które prócz swych pierwotnych funkcji muzealnych są także miejscami spotkań lokalnych społeczności, a niektóre z nich stały się jednymi z najliczniej odwiedzanych miejsc turystycznych w Krakowie (roczna frekwencja we wszystkich oddziałach to ponad 1 mln 300 tys. zwiedzających, a Muzeum Krakowa jest na piątym miejscu najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce). Oddziały Muzeum Krakowa wnoszą też istotny wkład w edukację różnych grup, od najmłodszych aż do seniorów, wzbogacając w ten sposób krakowską ofertę warsztatów, debat i działań w ramach szeroko pojętej turystyki kulturalnej.

Przez 120 lat działalności Muzeum przeszło proces głębokich zmian, dzięki którym obecnie istnieje w szerokiej świadomości jako nowoczesna instytucja, otwarta na potrzeby coraz bardziej wymagających zwiedzających, która z sukcesem podejmuje wyzwanie tworzenia oferty na najwyższym merytorycznym poziomie przekazującej bogactwo swych zbiorów zrozumiałym i atrakcyjnym językiem. Jednocześnie Muzeum Krakowa od lat rozpoznawane jest jako swoista kulturalna wizytówka miasta, a oddziały takie jak Rynek Podziemny, Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Stara Synagoga należą do obowiązkowych punktów programu zwiedzania przez krajowych i zagranicznych gości Krakowa.

Muzeum Krakowa zajmuje także ważne miejsce na mapie muzealnej Polski jako instytucja stanowiąca inspirację dla innych muzeów w kraju. Strategia Muzeum spisana w formie dokumentu przez lata służyła za wzór dla innych instytucji muzealnych, a jego wystawy są wymieniane wśród najbardziej udanych projektów ekspozycji narracyjnych.

Muzeum – od 120 lat snując opowieść o Krakowie i popularyzując dziedzictwo kulturowe – robi to w sposób, który pozwala na połączenie szacunku dla tradycji i najwyższego poziomu merytorycznego z wymogami współczesnego muzealnictwa oraz w dialogu z uczestnikami jego działań.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat