Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Podnoszenie świadomości społecznej

Powiatowy Program Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2019-2022 nie jest nowością,  to już jego czwarta edycja. Ale po raz pierwszy miasto w sposób kompleksowy podeszło do tematu. Celem ogólnym programu jest zapewnienie warunków do możliwie pełnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych na terenie Krakowa.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Dokument został przedstawiony radnym podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

Kompleksowość programu polega na włączeniu w niego wszystkich obszarów aktywności i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz relacji samorządu i osoby z niepełnosprawnościami (także rodziny osoby z niepełnosprawnościami).

Program obejmuje 197 zadań publicznych. Wydzielonych zostało 9 priorytetów, m.in.: wsparcie w niezależnym życiu, zabezpieczenie społeczne, dostępność, edukacja, praca i zatrudnienie, zdrowie, kultura, udział w życiu publicznym i podnoszenie świadomości.

- Program rozpisany na cztery lata ma na celu podnoszenie świadomości społecznej, usuwanie barier przez urzędników. Jego celem jest zapewnienie prawa do godnego życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin – mówiła podczas prezentacji programu Elżbieta Kois-Żurek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

W przygotowanie programu zaangażowano organizacje pozarządowe oraz osoby z niepełnosprawnościami. W projekcie uchwały możemy przeczytać, że „Program powstał w otwartym dialogu pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami a komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Krakowa i miejskimi jednostkami organizacyjnymi’.

- Program był mocno konsultowany w środowiskach osób niepełnosprawnych. Jego przygotowanie zostało zlecone organizacji pozarządowej. W stosunku do wcześniejszych edycji zwiększyła się liczba priorytetów – uzupełniał Bogdan Dąsal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

– Program jest wyjątkowy – podkreślała radna Alicja Szczepańska. Dopytywała także, jakie kwestie z konsultacji nie zostały ujęte w programie. – 98% wniosków otrzymanych za pośrednictwem Miejskiego Centrum Dialogu zostało uwzględnionych w programie. Nie można było np. zmienić nazwy programu, bo ta wynika z ustawy – odpowiadała dyrektor Elżbieta Kois-Żurek.

Radni jednogłośnie wydali opinię pozytywną dla projektu uchwały.

pokaż metkę
Autor: Małgorzta Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat