Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto dba o porządek

Przy oczyszczaniu krakowskich ulic i chodników codziennie na trzy zmiany pracuje ponad 350 osób oraz 194 pojazdy. MPO Kraków to jedna z pierwszych spółek komunalnych w Polsce, która zakupiła elektryczne pojazdy do oczyszczania miasta i stale rozbudowuje flotę specjalistycznych zamiatarek – z systemem gwarantującym recykling wody i wyposażonych w urządzenia z certyfikatem PM10. Krakowskie ulice, oprócz zamiatania, są również zmywane, co wcale nie jest standardem w innych miastach Polski – część gmin nie stosuje nawet polewaczek, a MPO Kraków ma ich 19. 

Fot. telewizja.krakow.pl
telewizja.krakow.pl

Wszystkie krakowskie ulice o twardej nawierzchni (ok. 3 000 km technologicznych) objęte są oczyszczaniem mechanicznym, a każdego roku długość dróg objętych zamiataniem i zmywaniem rośnie. Zwiększana jest też częstotliwość oczyszczania. Dla porównania:

W 2013 r.:

  • zamiatanie objęło łącznie 22 580 km technologicznych ulic
  • zmywanie objęło łącznie 16 957 km technologicznych ulic.

A w 2018 r.:

  • zamiatanie objęło łącznie 88 763 km technologicznych ulic
  • zmywanie objęło łącznie 100 197 km technologicznych ulic

 

Gmina Miejska Kraków i miejskie służby odpowiadają za utrzymanie porządku jedynie części obszaru miasta. MPO Kraków oczyszcza wszystkie publiczne ulice i około połowy powierzchni chodników – większość nieruchomości w mieście jest własnością prywatną, za utrzymanie porządku na ich terenie oraz przylegających chodnikach odpowiedzialni są więc ich właściciele.

Na oczyszczanie miasta każdego roku Gmina Miejska Kraków przeznacza ok. 50 mln zł. Ciekawostką jest to, że od 2016 r. do oczyszczania ulic używana jest woda deszczowa, gromadzona w podziemnym zbiorniku na terenie bazy MPO Kraków przy ul. Nowohuckiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat