Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Co trzeba wiedzieć o czerniaku?

W Polsce co roku lekarze odnotowują ok. 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. czerniaków. Aż 80 proc. pacjentów umiera z powodu tej choroby. O tym jak chronić się przed czerniakiem, jak go rozpoznać i dlaczego tak ważne jest badanie skóry przypomina akcja „Czerniakowe ABECDE”.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Kampanię organizuje Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Na potrzeby akcji powstały ulotki, plakaty i seria sześciu filmików, które informują o tym, jakie cechy znamion pomogą w rozpoznaniu choroby. Pierwsze to A – asymetria, czyli znamię „wylewające się” na jedną stronę, drugie B – brzegi poszarpane i nierówne, a dalej C – czerwony, czarny, niejednolity kolor, D – duży rozmiar (powyżej 6 mm) i E – ewolucja czyi postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Autorzy kampanii przypominają, że ryzyko zachorowań wzrasta u osób posiadających jasną karnację, dużą liczbę znamion barwnikowych, korzystających z solarium i tych, które w przeszłości doznały poparzenia słonecznego. Aby uchronić się przed zachorowaniem, należy unikać słońca w godz. 11.00-16.00, nie opalać się w solarium, raz w miesiącu oglądać skórę i sprawdzać, czy znamiona się nie zmieniają i przynajmniej raz w roku odwiedzać dermatologa lub chirurga-onkologa.

Okazuje się, że we wczesnej fazie czerniak skóry jest prosty do wyleczenia, a badanie skóry za pomocą dermoskopu wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Więcej informacji na temat akcji na stronie internetowej akademiaczerniaka.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat